Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi!

Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi!

Dünya’ da bildiğiniz üzere, irili ufaklı pek çok farklı ülke bulunmaktadır. Ülkelerin bazıları oldukça az bir nüfusa sahip olması dahilinde, bir köy kadar yer kapladığı da bilinenler arasındadır. 200 ülke arasında yer alan bu ülkeler, bazı haritalarda gösterilmeyecek kadar küçük oldukları bilinirken, bunlardan bazıları aşağıda ki gibidir. İşte dünyanın en küçük 10 ülkesi.

Tuvalu

Bahsettiğimiz bu ülke, 9 adet mercan adasından oluşmaktadır.  Konum olarak ise, Büyük Okyanusta bulunmaktadır. Yüz ölçümüne gelecek olursak, 26 km olduğu söyleniyor. Nüfus bakımından ise 11.000 kişiye sahip olan bu ülke, dünya da yer alan en küçük ülkelerden birisidir. Bu küçük ülkenin ise tek gelir kaynağının ‘’ .tv ‘’ uzantısı olduğu biliniyor. Bildiğiniz gibi, televizyon kanallarının kullandıkları bir domain olurken, ülke gelirini buradan elde etmektedir.

Nauru

Cumhuriyet ülkelerinin arasında, dünyanın en küçük ülkelerinin başında yer alıyor. Bu ülke, düzenli olarak bir ekonomik gelir elde edemezken, toplu taşıma araçlarına rastlamak bile mümkün değildir. Burada yaşayan insanların, büyük bir kısmı obez olduğunu biliyor. %70 ‘Lik bir kısım obez kesimi oluşturmaktadır. Nüfusuna gelecek olursak, 9500 nüfusa sahip olurken, bu ülkeye gelen turistlere de pek saygı gösterildiği söylenemez.

Hutt River Prensliği

Bu ülke, 1970 yılında tarım toprakları üzerinde kurulmuştur. 21 Nisan yılında bir çiftçi tarafından Avusturya’ dan ayrılarak kurulmuş olan bu ülke, 75 km kare alana sahiptir. Bu ülke ise bağımsız bir ülke olurken, hiçbir devlet tarafından tanınmıyor olması da alınan bilgiler arasında. Fakat buna rağmen, ülkenin kendine ait pasaportu bulunurken, ek olarak kendi paralarını kullanmaktadırlar.

Palau

Bu cumhuriyet, yaklaşık olarak, 300 adadan oluştuğu bilinmektedir. 21.347 nüfuslu olan bu ülke, 459 km kare yüz ölçümüne sahiptir. Oldukça güzel manzaralara sahip olan Palau, çok tehlikeli köpek balıklarına da sahip olduğu biliniyor.

Niue

Yine okyanusta bulunan küçük ülkelerden birisidir. Oldukça güzel doğa güzelliklerini içerisinde bulunduran Niue, bunlara rağmen, turizm ele alındığında çokta başarılı değildir. 1200’ den daha az olan bu ülke içerisinde, mini bir havaalanı ve bir tane de süpermarket yer almaktadır.

Saint Kitts ve Nevis

Bu ülke 2 farklı adadan oluşmaktadır. Şekercilik ise bu ülkenin en büyük gelir kaynağını oluşturmaktadır. 52.000 kişi burada yaşıyor olurken, burada yaşamak isteyenlerin ise, oturma iznini alabilmesi için, en az 400.000 $ değerinde bir ev satın alması gerekiyor.

Seborga Prensliği

İtalya topraklarında yer almaktadır. Daha çok Fransız topraklarına yakındır. Nüfusu ise oldukça düşük olurken, sadece 312 yaşamaktadır. Bu ülkeyi koruma altına almak için kurulmuş ordu ise sadece 3 kişiden oluşuyor. Ülkenin başka devletler tarafından tanınmadığı bilinenler arasında.

Molozya Cumhuriyeti

Yüz ölçümü bakımından tanımlanacak olursa, dünya üzerinde yer kaplamıyor demek doğru olacaktır. Çünkü yüz ölçümü, 0.055 km kare bir yere sahiptir. Dünyanın en küçük ülkeler arasına girmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Nevade eyaletinde bulunur. Milli marşıda bulunan bu ülke de 5 canlı yaşamını sürmektedir.

Malta Bağımsız Askeri Düzeni

0.12 km kare yüz ölçümüne sahiptir. Bu ülkede ise sadece 3 bina yer alıyor. Garip bir ülke olurken, kendine ait para birimleri, pasaportu ve plakası da mevcuttur.

Deniz Adası Cumhuriyeti

0.004 km kare bir yüz ölçümüne sahip olan bu ülke, Dünya’ nın yüz ölçümü ve nüfus bakımından en küçük ülkesi olarak tanımlanmaktadır. Denizin üzerine kurulmuş olan ve 2 adet kolunu bulunan bu ülke de 27 kişi hayat sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir