Dünyanın En Fakir 10 Ülkesi!

Dünya’ da yoksulluk sınırının oldukça zorlu olduğu ülkelerde, ülke vatandaşları maalesef bu durumdan kaynaklı olarak hayatını kaybetmektedir. Bazı ülkelerde, yıl içerisinde binlerce kişi açlıktan ve susuzluktan hayatını kaybederken, Dünya üzerinde yer alan en fakir 10 ülke hakkında bilgiler şöyledir.

Aşağıda ki başlıklardan, dünyanın en fakir 10 ülkesi hakkında şu bilgilere ulaşabilirsiniz. En kalabalık ya da en büyük ülkeler hakkında bilgi sahibi olmak için, diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Gine

Bu ülkede, kişi başına düşmekte olan milli gelirin 550 Dolar olduğu açıklanmıştır. Bir Batı Afrika ülkesidir. Ülkemiz ile karşılaştırma yapılırsa eğer, Türkiye’ de kişi başına düşen milli gelir, yaklaşık olarak; 11 bin Dolar dır. Fransız sömürgesine maruz kalmış bu ülke de öncesinden zengin altın yatakları bulunuyordu. Maalesef halka ve ekonomiye faydalı şekilde işletemediklerinden dolayı, sağlık hizmetleri yetersiz, açlık hat safha da ve 11 milyon nüfusa sahip olan bu ülke de yaşam süresinin 60 yaş altı olduğu söyleniyor.

Etiyopya

Bu ülke, dünya da en fakir ülkeler arasında yer alırken, yine 88 milyon nüfusu ile en kalabalıklar arasına da girmiştir. Afrika’ nın batısında yer almaktadır. Kişi başına düşen milli gelir ise 500 dolar olarak açıklanmıştır. Amerika ile karşılaştırılırsa eğer, 53. 000 Dolar ile karşılaştırma yapmak mümkündür.  Ölümler ise sağlık hizmetlerinin olmasından kaynaklı, salgı dolayısı ile gerçekleşmektedir.

Gambia

Yüz ölçümü ele alındığında, Afrika’ da yer alan en küçük ülkelerdendir. Küçük fakat kalabalık bir ülke olduğu, kişi başı gelir ise 488 Dolar olarak açıklanmıştır. Ekonomiyi güçlendirecek gelir kaynaklarının bulunmaması ile sağlık hizmetleri de yok denilebilir. Salgın hastalıklar ise ölümlerin temel kaynağını oluşturuyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Zengin kaynakları ve yatakları olsa da maalesef yabancı şirketlerin elinde. 488 Dolar kişi başı milli gelirse sahiptir. Ülke içerisinde meydana gelen siyasi sorular ise, iç çatışmaların ana nedeni. Hem açlık hem de katliamlar ölüm sebepleri arasında. Temel sağlık sistemleri bile mevcut değil.

Madagaskar

22 milyon nüfusu bulunan bu ada; Hint okyanusunda yer alıyor. Açlık sınırının oldukça düşük olduğu kesim ise nüfusun %90 ‘lık kısmını oluşturuyor. Balıkçılık, turizm ve tarım geçim kaynağı olurken, kişi başı gelir ise 450 Dolar civarındadır. Dünya standartlarının altında olan yaşam sürelerine sahiptir.

Liberya

Ekonomik ve politik açıdan sıkıntılar yaşayan Liberya vatandaşlarının büyük bir kısmı, maalesef gün içerisinde en fazla 1 Dolar harcayarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. İçme suyu şebekesi bulunmamasından dolayı, Ebola ve AIDS gibi salgın hastalıklarda mevcut.

Nijer

20 milyon bir nüfusa sahip olurken, çoğunluk Müslümandır. Kişi başı milli gelir ise; 400 Dolardan daha düşük. Eğitim ve Sağlık sistemleri maalesef yok. Kanalizasyon ve su alt yapıları bulunmamakta. Zengin kaynakları bulunsa da politik sebepler bu alanları işletmekte engel oluyor. Açlık sorunu ülkenin en büyük sorunları arasında.

Orta Afrika Cumhuriyeti

Yine zengin kaynaklara sahip olan Orta Afrika Cumhuriyeti, Uranyum elementine ev sahipliği yapsa da elbette ki açlık ve yoksullukla mücadele etmek durumunda kalmış. Politik belirsizlik, madenlerin işletilmesine engel olmaktadır. Müslüman ve Hristiyanlar arasında çıkan çatışmalar sonrası, evlerini terk etmiş pek çok kişiye rastlamak mümkün. Sağlık hizmeti yokken, eğitim için ise sadece bir bölümü şanslı denilebilir. Sağlık hizmetleri yok ve açlık hat safha da.

Burundi

Bu ülkede de eğitim sistemi yok. 10 milyon nüfusa sahip ve insanların birbirleri ile savaştığı görülüyor. Kişi başına düşen gelir ise 250 Dolar olarak açıklamış. Açlık en temel sorunları arasında.

 Malawi

Kişi başı milli gelirin sadece 220 Dolar olması ile Dünya’nın en fakir ülkesi arasına girmiş Malawi, 16 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.  Bebeklerin ölümü oldukça yüksek olurken, yaşam süresi ise sadece 54 yıl olarak açıklanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir