Dünyadaki En Zayıf ve Güçsüz Ordular!

Dünya çok geniş bir alana sahip olurken, 7 milyar nüfusu ile elbette ki her ülkenin kendi güvenliğini sağlayabilmesi için bir ordu oluşturması gerekmektedir. Ordular, kimi ülkelerde oldukça geliştirilmiş sistemler dahilinde kurulurken, kimilerinde ise oldukça güçsüz olabiliyor. Bu yazımızda, Dünya da yer alan en zayıf ve en güçsüz ordulardan bahsetmek gerekirse, bilgiler şöyledir.

Aşağıda yer alan ülke ve orduları, dünyadaki en zayıf- güçsüz ordular şeklinde açıklayarak, okurlarımıza bilgiler sunalım.

Lihtenştayn

Bir Orta Avrupa ülkesidir. Adını sık sık duymasanız da bazı dönemler kendini göstermiş olabilir. Dünya’ da en az nüfusa sahip olan ülkeler arasında sayılabilir. Çünkü, bir ilçeye göre oldukça düşük nüfusa sahiptir. 40.000 yaklaşık kişi yaşıyor ve bir ordusu şu an yok. Geçmiş zamanlarda 80 kişilik bir ordusu bulunsa da ordu giderlerinden kaynaklı olarak ordu yok edilmiş ve artık polis sistemi göreve el koymuştur. Yaklaşık 50 kişi güvenlik sağlamak için kullanılıyor.

Panama

Bir Orta Amerika ülkesidir. Büyük okyanus ve atlas okyanusunu Panama kanalı ile birbirine bağlamaktadır. Panama kanalı, stratejik bakımından dünya da önemli bir yere sahip olsa da askeri güç ele alındığında oldukça güçsüz. 12.000 kişi güvenlik güçleri olarak görev almaktadır. Sınırlı yetkilere sahip olan bu görevlilerin her biri orduda görev almamaktadır. Ülke nüfusu ise 3.5 milyondur.

Monako

Yaşam süresi bakımından en iyi yere sahiptir. Yaklaşık olarak 90 yıl yaşam sınırı bulunmaktadır. Fransız sınırları ile çevrili olan bu ülkenin bir ordusu bulunmamaktadır. En küçük ülkeler arasında ise 2. Sırada yer almaktadır. Güvenlik yerel polis tarafından gerçekleştirilirken, diğer durumlarda ise güvenlik işlerini Fransa üstlenmektedir.

Kosta Rika

Ülke nüfusu 5 milyondur. Yasalar gereği bir ordu bulundurmaları yasaklanmıştır. İç savaşlardan sonra meydana gelen 2000 kişilik kayıp, bu bölgede ordu kurulmamasına sebep oldu ve yasaklandı. Ülke güvenliği o yıldan sonra, Kosta Rika Halk Gücü olarak isimlendirilmiş bir grup tarafından yapılmaktadır.

San Marino

Bu ülke, İtalya yarım küresinde bulunan, küçük ülkeler arasındadır. Nüfus bakımından da bir ilçe ile değerlendirilebilir. Yaklaşık olarak 30.000 nüfusu bulunmaktadır. 225 kişilik bir askeri güç bulunmaktadır. Bu ordu ise, ‘’ gönüllü ordu ‘’ olarak hazırlanmıştır. Buna ek olarak ise 700 kişilik bir polis teşkilatı bulunmaktadır.

Andorra Prensliği

İspanya ve Fransa arasında yer almaktadır. Denize kıyısı olmayan bu ülke, Avrupa’ nın Güney Batısında bulunmaktadır. Ülkenin para birimi ise; Euro’ dur. 78.000 kişilik bir nüfusa sahip olan Andorra Prensliği iç güvenlik ve hukuksal sorunları Polis teşkilatı ile çözüme ulaştırmaktadır. İspanya’ nın ve Fransa’nın savaş durumunda Andorra prensliğini koruyacak yönde bir sözü vardır.

Maurutius

Belki de ismini daha önce duymadığınız bu ülke, Hint okyanusunda yer almaktadır. Bu ülke Hindistan sorumluluğu altında olduğu bilinmektedir. Nüfusunun yaklaşık olarak 1,5 milyon olduğu açıklanmıştır. Ülke de görev yapan herhangi bir ordu yok ve güvenliğin polis tarafından sağlandığı biliniyor.

Haiti

Haiti, Amerika’ da bulunan bir ada ülkesidir.  Karayip denizinde yer alan bu cumhuriyet, 10 milyon nüfusa sahiptir. Ordusu ise 1995 yılında kaldırılmış olurken, ilerleyen yıllarda sorunlar yaşanması dahilinde tekrar küçük bir ordu kurulmuştur. Bu ordu ise ulusal polis teşkilatı tarafından kurulmuştur. Askeri güç olarak sayılmamaktadır.

Dominika

Ülke içerisinde yaşanan önceki darbeden sonra, bu sorunu ortadan kaldırmak üzere, orduyu tamamen ortadan kaldırmıştır. Yerel güvenlik güçleri tarafından güvenlik sağlanır ve ordu kurulması yasaktır.

Vanuatu Cumhuriyeti

Bir ada ülkesidir. Ülkenin ise küçük bir seyyar orduya sahip olduğu bilinmektedir. Bu ordunun, ülke adaları arasında güvenlik sağladığı bilgileri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir