Dünyadaki En Kalabalık 10 Ülke

Dünyadaki En Kalabalık 10 Ülke

Dünya’da elbette ki hem yüz ölçümü bakımından hem de nüfus sayısı bakımından, oldukça büyük ve kalabalık ülkeler bulunmaktadır. Nüfus sayısı ciddi bir değerde olan ülkeler arasına girmiş olan 10 ülke aşağıda ki gibi verilmiştir. Sizlerde bu ülkelerin nüfusu ve hakkında bazı bilgilere ulaşmak üzere, dünyadaki en kalabalık 10 ülke arasına girmiş olanlara şöyle göz atabilirsiniz.

Alınan son verilere göre, 7 milyarı geçen dünya nüfusunda, güncel verilere kadar, 110 milyar insan hayata gelmiştir.

Çin

Başkenti Pekin olan ‘’ Çin ‘’, dünyanın en kalabalık ülkesi olarak seçilmiştir. Resmi dili olarak Çince kullanılırken, bir uzak doğu ülkesidir. Bunun yanı sıra, Tibetçe ve Moğolca konuşulurken, bazı bölgelerde de Uygurca dili kullanılmaktadır.  Büyük bir kısmının bir dini inancı da bulunmuyor. Dünya’ da ekonomik güç bakımından ilk sıralarda yer alırken, tek partili yönetim biçimine sahiptir.

Hindistan

Bir Güney Asya ülkesi olan Hindistan, nüfus bakımından Dünya’ da ikinci sırada yer alıyor. Yeni Delhi başkent olarak seçilmiştir. Hintçe ve İngilizce kullanılan diller arasında. İnançları ise büyük bir kesim de Hinduizm’ dir. Federal Cumhuriyet olarak yönetilmektedir. 1,27 milyar nüfusa sahip olduğu son veriler ile açıklanmıştır.

ABD

Bu ülke, Kuzey Amerika’ nın ortasında yer almaktadır. Nüfus açısından 3. Sırada yer alırken, Hristiyan ülkelerin sıralamasında ise, en kalabalık 1. Ülkesi olarak açıklanmıştır. Ulusal dili İngilizce olurken, federal cumhuriyet şeklinde yönetilir. 322 milyon nüfusa sahiptir.

Endonezya

Başkenti Cakarta olan Endonezya, Dünyanın 4. Kalabalık ülkesi olurken, en kalabalık Müslüman ülke olarak açıklanmıştır. Endonezce resmi dili olarak kabul edilir. Uniter cumhuriyet şeklinde yönetilir ve nüfusu 253 milyon olarak bilinir.

Brezilya

Güney Amerika kıtasının, en büyük ülkesidir. Yine kıtanın en kalabalık ülkesi arasında sayılırken, Dünya’ da ise nüfus bakımından 5. Sırada yer alıyor. Hristiyan çoğunluk bulunurken, Cumhuriyet şeklinde yönetilir. Nüfusu ise 202 milyon olarak açıklanmıştır.

Pakistan

Nüfus açısından dünya’ da 6. Sırada yer alan Pakistan, İslam Cumhuriyeti kapsamında yönetilir. Büyük bir çoğunluk Müslümandır. 185 milyon ise nüfusu bulunan dünya ülkesidir.

Nijerya

Batı Amerika’ da yer alıyor. Kıtanın en kalabalık ülkesi olduğu bilinirken, Dünya’ da ise 7. Sırada yer alıyor. Yine burada da çoğunluk Müslüman olurken, Federal Cumhuriyet şeklinde yönetilmektedir. Nüfusu ise; 178 milyon olarak açıklanmıştır.

Bangladeş

Bir Güney Asya ülkesidir. Başkenti Dakka olan bu ülke, nüfus sıralamasında 8. Sırada yer alıyor. Resmi din olarak İslam açıklanmış olurken, büyük bir çoğunluk ise Müslüman’ dır. Cumhuriyet olarak yönetilir ve 128 milyon nüfusa sahiptir.

Rusya

Avrupa’ da en kalabalık ülke sıralamasında 1. Olurken, Dünya’ da ise 9. Sırada yer alıyor. Kuzey Avrasya’ da yer almaktadır. Başkenti Moskova olan ‘’ Rusya ‘’, ekonomi açısından da dünya da 9.  Sırada yer alıyor. Federal yarı başkanlık sisteminde yönetilirken, 142 milyon nüfusa sahiptir.

Japonya

Bildiğiniz gibi Adalar ülkesi dediğinizde ilk akla Japonya gelmektedir. Dünya da nüfus bakımından 10. Sırada yer alırken Doğu Asya’ da bulunmaktadır. Tokyo başkent olarak seçilmiş olurken, resmi dil olarak Japonca kullanılmaktadır. Şinto ve Budizm kuralları, bu ülke de uygulanmaktadır.

Düğün ve cenazelerde farklı din kuralları tercih edilir. Resmi din bulunmamaktadır. Dünya’ da ise ekonomi açısından 3. Sırada yer alıyor. Anayasal monarşi şeklinde yönetilmektedir. Nüfusu ise; 127 milyon kişiye sahiptir. Diğer yazılarımızdan, en küçük ve en fakir ülke sıralamasına göz alabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir