Dünya Gezegeni Hakkında Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek!

Güneş Sistemi’nin gezegenlerinden birisi olan Dünya’da birçok insanın bilmediği birçok ilginç gerçekler vardır. Bazı gerçekler uyarlama bir şekilde hayatımızda olsa da bazı bilgiler de neredeyse çok da bilinmeyen gerçekler olarak kalmaktadır.

Bilim İnsanları ve Kaşiflerin Çalışmaları

Günümüzde birçok kâşif ve bilim insanı, üzerinde yaşadığımız Dünya için araştırmalar yapmaktadır. Bu sayede de birçok bilgi gün ışığına çıkmış olmaktadır. Ulaşılmış olan ve henüz herkesin bilmediği gerçekler irdelendiğinde öne çıkan 10 tanesi derlenmiştir.

Tam Anlamı İle Küre Olmayan Bir Dünya

Dünyamız hakkında birçok yanlış bilinen ya da tam olarak uygulanamayan bilgiler mevcuttur. Bu bilgileri her insan henüz bilmemektedir. İnsanları şaşırtabilecek olan 10 gerçek;

Kıta sahanlıkları gezegenimizi konforlu tutmaktadır. Dünya, güneş sisteminde kıta sahanlıkları hareketli olan tek gezegen özelliğine sahiptir. Bu sahanlıklar da erimiş magma üzerinde yüzen ve kıtaları oluşturan çok büyük kara parçalarıdır. Bu kara parçaları birbirlerini iterek hareket etmektedir. Kıta sahanlıkları olmasa idi dünya karbon sebebi ile fazla ısınma gösterirdi.

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi sebebi ile ekvatordaki bazı malzemeler bu kısımları şişirmektedir. Bu yüzden dünyadaki en yüksek dağ olan Everest, Dünyanın merkezinden en uzak nokta olarak ölçülmemektedir. Dünyanın merkezinden en uzak nokta ekvator üzerindeki Chimborazo Dağı’dır.

Dünyada en çok bulunan madde demirdir. Demirin büyük bir bölümü dünyanın merkezinde erimiş halde bulunmaktadır. Daha sonra gelen maddeler ise; oksijen, silikon ve magnezyumdur.

Dünyanın yüzeyi  %70 oranında su ile kaplıdır. Astronotlar uzaya ilk gittikleri zaman dünyayı mavi gezegen olarak adlandırmıştır. Dünyanın yüzeyinin yüzde 70’inin su ile kaplı olması bu durumu abes bir durum olarak göstermemektedir.

Erimiş demir çekirdeği manyetik alan oluşturmaktadır. Kutuplar dev bir mıknatıs gibidir. Bilim insanları bu mıknatısın dünyanın çekirdeğinde bulunan erimiş demirin hareket etmesi sonucu oluşan elektrik akımı ile gerçekleştiğini söylemektedir. Bu mıknatıs etkisi sayesinde de güneşten gelen öldürücü elektronlar dünyanın etrafından geçip gitmektedir.

Dünya atmosferi yaklaşık olarak 10000 kilometreye kadar uzanmaktadır. Bu atmosferin ilk 50 kilometresi en kalın halde bulunur.

Dünyanın kendi etrafındaki bir turu 24 saat sürmemektedir. En çok yanlış bilinen ve yuvarlama olarak sunulmuş olan bu durum günlük işlerde kullanılmaktadır. Ancak dünyanın kendi etrafında süren bir turu 23 saat 56 dakika 4 saniyedir.

Dünya’da geçen bir yıl aslında 365 gün değildir. Aslında 365.2564 gün olarak hesaplanmaktadır. Bu yüzden de her 4 yılda bir Şubat ayı 29 gün olarak yaşanır.

Dünyanın tek uydusu Ay değildir. En çok yanlış bilinen gerçek durumlardan birisi olan ayın dünyanın tek uydusu olduğu bilgisi, dünyaya uydu görevi görebilecek 2 tane çok büyük asteroit ile yanlış olarak görülmektedir.

Dünya üzerindeki ilk canlılık örneklerinde Avustralya’da rastlanmaktadır. Bu canlılık örnekleri çok eski zamanlara dayanır. Günümüzden yaklaşık olarak 3.5 milyar yıl öncesine dayanır ve o zaman aralığında oksijene bile atmosferde rastlanmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir