Doğum Kusurları Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bebeğiniz her 100 bebeğin 3’ünde görülen doğumsal (gebe kalındıktan sonra oluşan) veya kalıtsal doğum kusurlarından birine sahipse neler yapabilirsiniz? Bazı kusurlar ilaç veya ameliyatla kontrol altına alınabilirken çoğunluğu da bebeğin bu özel durumu için ebeveynlerin pozitif bir çevre yaratma çabasını gerekli hâle getirir.

Bebeğinize doğum kusuru tanısı konulduysa ilk yapmanız gereken şey ikinci (veya daha fazla) bir uzman görüşü almanız olmalıdır. İşe sizi uygun bir uzmana yönlendirebilecek olan pediatr veya kadın doğum uzmanıyla başlayın. Uzmanlarla yapacağınız görüşmelerinize ek olarak bebeğinizin olağan muayenelerini de aksatmamanız gerekir çünkü birçok doğum kusuru komplikasyonları erken teşhis ve müdahale ile tedavi altına alınır.

Bu yazımızda yaygın olarak görülen doğum kusurlarından bazılarını detaylı olarak ele aldık.

Konjenital Kalp Defekti (Doğuştan Kalp Rahatsızlığı) / Anatomik Bozukluk

Halk arasında doğuştan kalp rahatsızlığı olarak bilinen konjenital kalp defekti her 110 doğumda 1 görülür. Bu durumun oluşma sebebi genetik bozukluklar veya fetal gelişiminde yaşanan bir sorun da dahil olmak üzere çok çeşitlidir. Bazen görünen herhangi bir semptom bulunmaz.

Bu bozukluk genelde rutin muayene esnasında uğultuyu andıran anormal kalp sesinin tespit edilmesiyle ortaya çıkar ancak her uğultu problem olduğu anlamına gelmez. Bebeğinizin kalp rahatsızlığına sahip olup olmadığını belirlemek için genelde daha fazla test yapılması gerekli görülür.

Ciddi kalp defektleri dışarıdan tespit edilebilir. Tedavi edilmezlerse kronik kalp yetmezliğine sebep olabilir. Böyle bir durumda ise kalp ciğerlere ve vücudun diğer bölgelerine yeterli kan pompalayamaz.

Belirtileri:

  • Hızlı kalp atışı
  • Nefes almada zorluk
  • Beslenme problemleri (ki bu da yetersiz kilo alımıyla sonuçlanır)
  • Bacaklar, karın veya gözlerde şişme
  • Solgun cilt

Tedavisi: Birçok kalp defekti ameliyat veya ilaç ile tedavi edilebilir veya daha iyi hâle getirilebilir.

Doğumsal Çarpık Ayak / Anatomik Bozukluk

Doğumsal çarpık ayak her 1000 bebekte 1 görülür ve erkek bebeklerde oluşma riski kız bebeklere göre iki kat daha fazladır. Bu durum, farklı ayak bileği ve ayak deformasyon türlerini içerir. Doğumsal çarpık ayağa tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte fetal gelişimini etkileyen kalıtsal ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olabileceği düşünülmektedir.

Doğumsal çarpık ayak sendromu şiddetli veya hafif derecede olabilir. Tek bir ayakla birlikte her iki ayağı da etkileyebilir. Hafif seyirde gelişmiş olan çarpık ayaklar ağrılı değildir ve ayakta durana veya yürüyene kadar bebeğinizi rahatsız etmeyecektir.

Tedavisi: Sendromun hafif geliştiği durumlarda tedavi tanıdan hemen sonra başlar ve ayağın nazikçe doğru pozisyona getirilmeye zorlanmasını ve bebeğin özel egzersizler yapmasını içerir.

Ancak çoğunlukla bebeğin alçı veya egzersizler sonrasında ameliyat gibi daha zorlayıcı tedaviye ihtiyacı olur. Süreç üç ila altı ay arasında sürebilir, sonrasında düzenli olarak kontroller gerekli olur.

Yarık Dudak veya Yarık Damak / Anatomik Bozukluk

Yarık dudak veya yarık damak her 700 1’inde görülür. Bu sendromun asıl nedenini belirlemek güçtür ancak sert damak (ağzın tabanı), yumuşak damak (ağzın arkasındaki doku) veya üst dudağı etkileyen çevresel ve kalıtsal faktörlerin bir bütün olarak etkilediği düşünülmektedir.

Ayrıklık hafif (üst dudakta çentik) veya şiddetli (dudak, burun deliği tabanı ve diş arkını kapsayacak şekilde) seviyelerde görülebilir. Bu sendroma sahip çocuklar genelde konuşma patolojistine ihtiyaç duyar. Dil gelişimi sadece dil ve damağın yapısı tarafından değil aynı zamanda orta kulak enfeksiyonlarının yan etkileri tarafından da etkilenebilir. Orta kulak enfeksiyonları bu defekte sahip bebek ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda yaygın olarak görülür.

Yarık damağa sahip bebeklerin beslenme konusunda yardıma da ihtiyacı olabilir (yarık dudağa sahip olanlarda genelde böyle bir problem yaşanmaz) çünkü bu bebeklerde emme sorunu vardır, dolayısıyla oturma pozisyonunda özel şişeyle beslenmeleri gerekir. Sendromun şiddetine bağlı olarak emziren anneler ayrıklık sorunu tedavi edilene kadar sütlerini sağlamaları ve sütünü biberonla bebeğine vermesi gerekebilir.

Tedavi: Yarık dudak sendromu 3 aylığa kadar ameliyatla düzeltilmelidir. Burun ve ağızdaki ayrımı düzelten yarık damak ameliyatı ise genelde 6 ila 12. aylarda yapılır.

Yarık dudak veya yarık damağın düzeltilmesi işlemi çocukta bazen minimum düzeyde iz bırakabilir.

Spina Bifida / Anatomik Bozukluk

Spina bifida her 2000 doğumda 1 görülür. Fetal gelişim sırasında omurganın tamamen kapanmasını engelleyen nöral tüpteki (beyin ve omurilikte gelişen sinir yolu) şekil bozukluğu sebebiyle meydana gelir. Bazı durumlarda nöral tüp defektleri hamilelik sırasında anneye uygulanan testler sayesinde tespit edilebilir. Spina bifida’nın olduğu şüpheleniyorsa doğum sezaryen eşliğinde gerçekleştirilir.

Spina bifidanın semptomları çok çeşitlidir. Şiddetine bağlı olarak bacaklarda felç, mesane ve bağırsak hareketleri kontrol etmede problemler gibi durumlara sebep olur.

Tedavi: Şiddetli seviyelerin çoğunda bebek doğumdan sonraki 48 saat içinde ameliyat edilir. Ebeveynler sonrasında bebeklerinin yürümelerine hazırlanması için bacakları ve ayaklarına özel aparatlarla nasıl egzersiz yapabileceklerini öğrenir. Bazı çocuklar eninde sonunda tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyar. Çocuk aynı zamanda ortopedi ve üroloji alanında uzmanlarla çalışacaktır.

Gelişmemiş Kol ve Bacaklar / Anatomik Bozukluk

Ne yazık ki bu doğum kusurunun neden oluştuğu konusu hâlâ tam olarak bilinmemektedir. Bazı uzmanlar annenin hamilelikte kimyasal veya virüse maruz kalmasının olası sebeplerden biri olduğuna inanmaktadır.

Tedavi: Böyle bir durumda doktor aileyi ortopedik uzmanı ve fizyoterapiste yönlendirir. Sonrasında çocuğa mümkün olan en kısa sürede kendisiyle uyumlu protez verilir. Çocuğunuz aynı zamanda protezini nasıl kullanacağını öğrenmesi için yoğun bir fizik tedavi sürecinden geçecektir.

Orak Hücreli Anemi

Bazen bebeğin normal vücut gelişimi için gerekli olan belli başlı maddeler anormaldir veya tamamen yoktur. Müdahale edilmeyen böylesi durumlar yıkıcı olabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir çünkü birçok vücut sistemini etkiler.

Orak hücreli anemi her 625 doğumda 1 görülür. Hastalık zayıflatan ağrı nöbetlerine sebep olur, hayati organlara zarar verir ve bazen de ölümcüldür. Bu sendrom kırmızı kan hücrelerinde protein olan hemoglobini etkileyerek hücrelerin şeklini bozar. Hücre normal, yuvarlak şekil yerine muz veya orak şekline benzer, ismini de buradan alır.

Bu bozuk şekilli hücreler sonrasında sıkışır, karaciğer ve dalak tarafından yok edilerek anemiye sebep olur. Şiddetli durumlarda çocukta solgunluk, nefes darlığı ve çabuk yorulma gibi durumlar görülür. Kriz olarak adlandırılan ağrı nöbetleri ise hücrelerin sıkışması, ince kan damarlarını bloke etmesi ve oksijenin vücudun çeşitli bölümlerine iletilemediği durumlarda görülür.

Orak hücreli aneminin bir diğer komplikasyonu ise çocuğun vücudunu şiddetli bakteri enfeksiyonlarına karşı daha hassas hâle getirmesidir. Bu riske karşı bağışıklık kazandırma ve günlük önleyici penisilin tedavisi uygulanır.

Tedavi: Hastalık tedavi edilemese de krizlerin şiddetini ve sıklığını azaltan bir takım yeni terapiler üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Down Sendromu

Zeka geriliğine sebep veren Down Sendromunun tanısı doğumdan önce konulabilir. Hastalığın tedavisi yoktur ancak erken müdahale çocukta daha fazla potansiyel gelişime öncülük eder.

Down Sendromu her 800 doğumda 1 görülür. Bu sendrom, eğri gözler, küçük kulaklar, dili daha uzun hâle getiren küçük ağız, düz burun köprülü küçük burun, kısa boyun ve kısa parmaklı küçük eller gibi belli başlı karakteristik fiziksel özelliklere sahiptir. Down sendromlu çocukların %50’sinden fazlasında görme veya işitme bozukluğu vardır. Aynı zamanda kulak enfeksiyonu, kalp defekti ve bağırsak bozuklukları da yaygın olarak görülür. Down sendromu belli başlı zeka geriliğini kapsasa da, bu sendroma sahip birçok çocuk yürüme, konuşma, tuvalete gitme gibi diğer çocukların yapabildiği şeylerin aynısını yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir