DNSChanger Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşan DNS değiştirme virüsleri kullanıcıların oldukça canlarını sıkmaya başladı. BU DNS değiştirme virüsleri bir amaca hizmet edebiliyorken yine birden çok amaçlara da hizmet edebilmekteler. DNSChanger virüsü son derece popüler olan hatta FBI bile harekete geçiren önemli virüsler arasına girmeyi başarmıştır.

Özellikle de Türkiye’den ziyade Amerika’da 600 binden fazla bilgisayara bulaşan bu virüs bu yüzden çeşitli güvenlik kurumlarını alarma geçirmiş durumdadır. Ancak son yıllarda ne yazık ki Türkiye’de de oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bu virüsü temizlemezseniz eğer sisteminize kalıcı hasarlar verebiliyorken yine birçok illegal şirketi zengin edebiliyorsunuz.

DNSChanger Nasıl Anlaşılır?

İlk olarak bu virüsün bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını kısayoldan nasıl anlayabileceğimize geçelim. Bu virüsün tespitinin yapılabilmesi için her basit kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği www.dns-ok.us adresi açılmıştır ve bu siteye girdiğinizde rahatlıkla test edebiliyorsunuz. Siteye ilk girdiğinizi de arka planda yeşil renk görebilirsiniz.

Eğer bu yeşil rengi görürseniz bilgisayarınıza DNSCHanger virüsü sızmamış anlamına gelir. Ancak bunun aksine bir durum var ise yani kırmızı renk veya çeşitli uyarıcı mesajlar veriyorsa emin olun ki bilgisayarınıza DNSCHanger virüsü bulaşmıştır ve bu durumda panik yapmanıza da gerek yoktur. Bu virüsü silmenin çeşitli yazılımları var ve bu yazılımlar ile rahatlıkla temizleyebiliyorsunuz.

DNSCHanger Nasıl Temizlenir?

Bu virüs oldukça yaygınlaştığı için çeşitli yazılımla, anti virüs şirketleri de artık profesyonelleşmiştir ve bu virüsü son derece kısa bir yoldan silebilmekteler. Antivirüs yazılımlarının birçoğu ne yazık ki bu v,rüsü her ne kadar gelişmiş olsalar da kolayca tespit edemeye de biliyorlar. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Bu virüs çalıştıktan sonra modem ayarlarınızdaki DNS kısmını değiştirebilmektedir. DNSCHanger virüsü ile ilgili korunma yöntemlerini daha iyi bir şekilde incelemek istiyorsanız www.dcwg.org sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Yine de bu virüsün sisteminize bulaştığından kesinlikle eminseniz Malwarebytes Anti-malware yazılımını kullanabilirsiniz. Alanın da son derece etkilidir ve virüsü kolaylıkla temizleyebiliyor. Buna ek olarak Kaspersky TDSSKiller yazılımını da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir