DNS Virüsü Nasıl Silinir?

DNS virüsleri özelliklede son yıllarda oldukça fazla artmıştır. DNS virüslerinden ziyade cryptolocker, keylogger, Truva atı gibi virüslerde de oldukça artış görülmüştür. Bu virüs çeşitlerindeki artışlar antivirüs programlarının yıl sonu raporlarına yansımaktadır.

DNS virüsü de özellikle çeşitli legal yazılımlara bulaşarak yayılmaktadır. DNS virüsünden nasıl kurtulacağınızı ve bu virüsün neler yapabileceğini anlatmadan önce bu virüsün nasıl bulaştığını anlatırsak, sizlerde bunu öğrenirseniz bu virüse bir daha yakalanmazsınız.

DNS virüslerindeki en çok görülen ve anti virüs programlarını zorlayan olay ise bu yazılımların şifreli olmalarıdır. Kripto virüsler hiçbir antivirüs programı tarafından tanınmazlar. Bu virüslerin tanınabilmeleri için çeşitli antivirüs yazılımlarının laboratuvarlarına göndererek analiz etmeleri gerekir.

DNS Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

DNS virüslerinin bulaşma prensiplerine gelirsek bu virüsler genellikle legal olan yazılımlara bulaşarak sistemlerimize bulaşabiliyorlar.

Bu legal yazılımlar ise çok ünlü olmayan piyasada yeni tanınmış fakat resmi birer imza sahibi olan yazılımlardır. Örnek vermek gerekirse bilindik bir müzik yazılımına dahi bulaşabilirler.

Bazı durumlarda bu müzik yazılımlarını yüklerken size sorabilmektedir; “Bu yazılımı da yükleyerek bize katkıda bulunabilirsiniz” Gibi sorular ile virüsü size yüklemeye çalışırlar. DNS virüsü nasıl çalışır? Siz tik kutucuğunu onayladığınız takdirde virüs otomatik olarak yüklenmektedir.

Özellikle de bir yazılım kurarken hızlı bir şekilde yükleme huyumuz yüzünden ileri, ileri diyerek yazılımı bitirmeye çalışıyoruz.

Yazılımı bitirdiğimizde ise arka planda virüs yüklenmiş oluyor. DNS virüslerinin bulaşma mantığında ise genellikle bu tarz metotlar vardır.

DNS Virüsü Neler Yapabilir?

DNS virüslerinin neler yapabileceğini anlatmadan önce bu virüslerin mantığını anlatmakta fayda var. Reklamlı site adresleri bir DNS sunucusu içerisinde kayıtlı bulunmaktadır.

DNS virüsü bilgisayarınıza bulaştığı zaman modem ayarlarınızdaki DNS girişlerini değiştirmektedir ve zararlı DNS sunucularının adreslerini girmektedir.

Bu sefer siz bir web sitesine girdiğiniz zaman bu site içerisindeyken bir sürü reklamlar ile karşılaşırsınız. DNS reklam virüslerinin zararı nedir? Reklamların bazıları, nereye tıklarsanız açılacak cinsten olmaktadır ve bazıları ise sadece görüntülenme şeklinde olmaktadır.

DNS Virüsü Nasıl Silinir?

DNS virüsünü silmek için yapabileceğiniz ilk adım modeminizi sıfırlamak olacaktır. Modeminizi sıfırladıktan sonra eğer internet gelmez ise ADSL servis sağlayıcınızdan aldığınız kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

Bunun yerine direkt olarak DNS panelini bulabilirsiniz ve bu paneldeki zararlı DNS sunucularını silerek Google DNS adreslerini girebilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra sorununuz ortadan kalkacaktır.

Garanti olması açısından bilgisayarınıza bir anti virüs programı kurmalı ve bu program ile tarama işlemini sağlamalısınız. Bilgisayarınızda tarama yaptıktan sonra çıkan virüsler otomatik olarak silinecektir.

Yine eğer sorununuz hala devam ederse bilgisayarınıza format atmanız gerekebilir. Format sonrasında bu gibi sorunlar devam etmez çünkü bilgisayarınız tamamen sıfırlanmış olacaktır. Format sonrasında yine bir anti virüs programı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir