Dikkate Almanız Gereken 10 Baş Ağrısı Türü!

Dikkate Almanız Gereken 10 Baş Ağrısı Türü!

Basit görünen bazı şeyler, hayatımızda radikal etkiler bırakabiliyor. Bilhassa mesele sağlıksa. Baş ağrıları, çok ciddi başka sağlık rahatsızlıklarını temsil ediyor olabilir. İş yerindeki stresin bir belirtisi mi yoksa grip öncesi bir ağrı mı tahmin etmek elbet zor olabilir. Ancak düzenli şekilde başınız ağrıyorsa kesinlikle doktora gözükmenizde fayda var.

Profesör ve doktorlardan oluşan bir sağlık örgütü, geçtiğimiz günlerde Men’s Health dergisinde baş ağrıları ve sebeplerini açıklayan bir makale yayınladılar. Sizler için bu bilgileri derledik.

Baş ağrısı sebepleri

Rahatsızlığınızın sebebini bilmeniz çok önemli. Baş ağrısının sebebi migren, beyin tümörü, sindirim problemi, sinüs ağrısı veya tansiyon olabilir. Haydi, ağrınızın sebebi neymiş onu bulalım!

Zihinsel sağlık açısından tehlikeli

Baş ağrınızın sebebi bir beyin tümörünü, beyin anevrizmasını veya beyin kanaması gibi kritik rahatsızlıkları işaret ediyor olabilir.

1. Gürleyen, şiddetli ve birden ortaya çıkan baş ağrıları

Bu tür ağrıların ilk 60 saniyesine katlanmak gerçekten sanattır. Öleceğinizi dahi hissedebilirsiniz. İç kanamayı temsil etmesi olağan; ivedi muayene gerektirir.

2. Seks veya egzersizden kaynaklı baş ağrıları

Bu tarz baş ağrıları yüksek bir ihtimalle tümör belirtisi veya beyin anevrizmasını temsil ediyor olabilir.

3. Bulanık görmeye sebep olan baş ağrıları

Eğer ki dil sürçmeleri de söz konusuysa bu baş ağrısı türü zihinsel dağınıklığı temsil ediyor olabilir. Zihinsel dağınıklık, bu ağrıyı sıradanlaştırmamalı. İvedi bir muayeneye girmenizde fayda olacaktır.

4. Eğer bu baş ağrısının şu ana kadar yaşadığınız en güçlü ağrı olduğunu düşünüyorsanız

İçinizden sürekli bu fikri geçiriyor ve güçlü bir baş ağrısı yaşadığınıza inanıyorsanız, çok fazla vakit geçirmeden bir doktora görünmeniz önemli.

5. 50 yaş sonrası yaşanan baş ağrıları

Orta yaş ve üzeri insanlarda birden ortaya çıkan bu tehlikeli ağrı türü, beyin atardamarındaki aterosklerotik değişiklikleri temsil ediyor olabilir.

6. Kafa yaralanması sonrası yaşanan baş ağrıları

Kafa yaralanması veya bir sakatlık sonrasında yaşayabileceğiniz bu ağrı, beraberinde zihinsel karışıklık veya baş dönmesini getirebilir. Ziyadesiyle tehlikeli olabilen bu durum, periyodik doktor muayenesini gerektirir.

7. Belirli bir noktadan ‘başın zonklaması’

Eğer ki sadece göz etrafında keskin bir baş ağrınız varsa bu ağrı, beraberinde mide bulantısı ve kusma etkilerini getirebilir. Yüksek ihtimalle bu tür bir baş ağrısı beyin anevrizmasını temsil eder.

8. Menenjitten kaynaklı baş ağrıları

Ateş, baş ağrısı ve hararet, menenjitin semptomlarıdır.

9. 24 saat içerisinde git gide etkisini arttıran baş ağrıları

Beyninizdeki daimi felce işaret eder. Bu tür ağrıların daha da kötüye gitmesi olağandır. Korkutmak gibi olmasın ama derhal bir doktora gitmeniz, bu makaleyi okuyarak zaman harcamanızdan daha faydalı olacaktır.

10. “Bu sefer bu ağrı biraz farklı” dediğiniz türden baş ağrıları

Kanser geçmişinizin olmasından kaynaklı sıradan olmadığını hissettiğiniz bir ağrı yaşamanız durumunda endişe etmeniz yerinde olacaktır. Beyninizde büyümekte olan tümörü işaret edebilir.

Bonus: Psikolojik baş ağrısı

Eğer ki hiçbir ağrınız yokken bu makaleyi okuduysanız, başınıza tatlı bir ağrı bulaşması olağan. Hastalık hastası olduğunuzu hesaba katarsak muhtemelen minik bir korku saldı sizi. Korkmayın; psikolojik baş ağrıları son derece olağandır. Karşınızdaki birinin nezlesi, göz akıntısı veya esnemesi sizi nasıl etkileyebiliyorsa, uzun uzadıya bu yazımızı okumanız da minik bir ağrı deneyimi için ziyadesiyle yeterli.

HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYIN!

Baş ağrınızın sıradan olduğunu düşünmeyin! Kafa, vücudun en kritik noktalarından birisi. Bu bölgede yaşadığınız ağrılar sadece beyin rahatsızlıklarını değil; vücut sağlığınız ile de ilgili kritik bilgiler vermekte. Düzenli şekilde baş ağrınız oluyorsa ve sebebinden emin olamıyorsanız kesinlikle doktorunuza görünmekte fayda var. Reçetesiz aldığınız ağrı kesiciler, sizi o an iyi hissettirse de uzun vadede çözüm olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir