Crackli Yazılım Nedir? Crack Zararları Nelerdir?

Günümüz bilişim sektörü çerçevesinde programcılar son derece kaliteli yazılımlar oluşturuyor ve bu programları da bazı ücretler beraberinde satışa sunuyorlar. Sadece yazılımcılar değil çok büyük ünlü yazılım şirketleri de sırf yazılım üzerine çalışmalarını yapıyorlar. Bu şirketler bazen anti virüs yazılım şirketleri oluyorken bazen de farklı yazılımlara ait şirketler olabiliyorlar.

Bu şirketler bünyelerinde yazılım mühendisleri beraberinde insanlara çok kaliteli yazılımlar oluşturuyorlar ve bunları piyasaya ücretli bir şekilde sürüyorlar. Kötü niyetli kişiler de bu yazılımları crackleyerek ücretsiz hale getiriyorlar ve yine piyasa da ücretsiz bir biçimde yayına sunuyorlar.

Anahtarlar ve Görev Alanları

Yazılımlar ücretli şekilde satıldıkları takdir de kendi panelleri çerçevesinde bir anahtar girme bölümü barındırırlar. Bu anahtar girme bölmesinde şirketin ürettiği anahtarlar satın alınır ve bu bölmeye girilir. Anahtarları girdiğiniz zaman satın aldığınız anahtar ne kadar süre kullanım imkanı tanıyorsa o kadar süre boyunca kullanabiliyorsunuz.

Cracklenen yani kırılmış, ücretsiz hale getirilmiş olan yazılımlarda da crack vdosyası beraberinde crackleme unsurunu gerçekleştirdiğiniz yazılımı sınırsız olarak kullanabiliyorsunuz. Crack dosyaları da ücretsiz olarak tanımlanır. Bazı kötü niyetli bireyler gövde gösterisi yapmak amacı ile bu yazılımları kırıyorlar.

Kırma işlemini başarabilmek için yazılım özel ortamlarda özel olarak çalıştırılır ve anahtar isteyen o kod parçası manipüle edilerek yazılım ücretsiz yapılmış olunur. Daha sonralarında yayınlanan crack dosyasını da insanlar indirerek yazılım dosyası beraberinde değiştirdikleri zaman yani kırılan yazılımı açtıklarında kötü niyetli kişilerin verdiği anahtarları rahatlıkla kullanabilirler.

Crackli Yazılımların Zararları

Cracklı yazılımların birçok zararı vardır. Crack yazılımların zararları nelerdir? Eğer crack yapan kötü niyetli kişi bu crack dosyasının içerisine arka plan virüsü koyarsa bilgisayarınıza sınırsız erişim sağlayabilir. Yani aslında cracklı dosyaların birçoğu bu şekilde virüslüdür.

Arka plandan sizin şifrelerinizi alabilir, tarayıcı geçmişinizi görebilir, kameranızı ve mikrofonunuzu da rahatlıkla açarak dinleme işlemini gerçekleştirebilir.

Bu yüzden cracklı olan programları kullanmamalıyız. Bunun yanı sıra cracklı programlar başlı başına korsandırlar yani yasal olarak aslında kabul edilemezler. Özellikle de bu gibi paylaşımların yapıldığı web sitelere Google dahi reklam vermez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir