Çörek Otu Diyet ile Tüketilebilir Mi? Faydaları Nelerdir?

Çörek otu Türkiye’nin ve yine Dünya’nın çeşitli bölgelerinde yetişmekte olan ve yine 40 cm boylarında bitkinin dallarında olan kapsül biçiminde siyah tanecik çeşitleridir. Bu siyah tohumları olgunlaştığı zaman toplanarak kurutulmakta olan çörek otunun içeriğinde protein, karbonhidrat ve çeşitli farklı bitkisel yağ çeşitleri vardır.

Aynı oranda çörek otunda magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, selenyum ve A, C, B vitaminleri vardır. İçeriğinde bu kadar faydalı mineral ve vitamini barındırmakta olan çörek otu insanları zayıflatabilir mi? Sorusunu da birçok kişi soruyor. Bunun için ilk olarak özelliklerini tam anlamıyla sayalım.

Çörek Otunun Faydaları Neler?

Çörek otu kan yapar, vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırma fonksiyonuna sahiptir ve antioksidan içermektedir ayrıca unutkanlığı da ortadan kaldırabilir. Vücudunuzda oluşan iltihapları önleyebilir. Damar ve kalp sağlığını olumlu oranlarda korumaktadır. Aynı oranda kanda bulunan şeker oranına da güzel etki sağlamaktadır. Bağırsak kurtlarını da düşürmektedir ve bağırsaklarda oluşabilen çeşitli parazitleri de geçirebilir.

Kış aylarında sık gözüken nezle, grip, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. Sinir, depresyon, stres azaltıcı fonksiyonu beraberinde çörek otu aynı oranda sinüzite de oldukça iyi gelmektedir.

Dolaşım sistemi açısından fayda sağladığı üzere safra kesesi ve yine böbreklerde taş oluşumlarının da önüne geçmektedir. Yine çörek otu kolon kanserini önleyebilme etkisine de sahiptir. Çeşitli mide bulantılarına da oldukça iyi geldiği bilinenler arasındadır.

Çörek Otu İle Diyet Yapılabilir Mi?

Çörek otu iştah kapatma ve yine karaciğeri temizleyerek sindirimi önemli oranlarda hızlandırma fonksiyonuna sahip. Aynı oranda bağırsakları da kayganlaştırıyor ve gıdaların çok daha hızlı bir biçimde geçişlerine olanak tanıyor. Çok daha çabuk ve hızlı bir biçimde doyma hissi oluşturduğundan dolayı diyette çörek otu tüketilebilir.

Yemeklerden yarım saat kadar önce bir çay kaşığı kadar çiğneyerek yutarsanız zayıflama konusunda etki sağlamaktadır. Yutulan çörek otu midenizde açılır ve şişer bu sayede tokluk hissi oluşturuyor. Fakat şunu da belirtmeliyiz. Çörek otu zayıflatıyor sanarak yemek oranlarını arttırdığınız takdir de bir fayda göremezsiniz. Çörek otundan diyette faydalanabilir ve yine tokluk hissi oluşturması sizin bir faydanız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir