Çocuklarınızı İnternetin Kötülüklerinden Koruyun!

İnternet hemen hemen hayatımızın her yönünde bir işlevdir. Bütün araştırmalarımızı konularımızı, yardım almak istediğimiz meraklarımızı internet ortamında çözüme kavuşturabiliyoruz. İnternet insan için bir veli nimet olarak adlandırılabilir. İnternetsiz dünya hayal bile edilemiyor günümüzde.

Fakat internetin çok yararlı olduğu gibi zararlı konularıda mevcuttur. İnternet gezgini sizi hertürlü tehlikelere açık hale getirebiliyor.

Özellikle internet dünyasına yeni adım atan çocuklarımız. Kaspersky LAB‘ın bir araştırmasına göre Türkiye’de çocuklarının internetin içerisinde uygunsuz içeriklere erişebileceğinden endişe eden ebeveyn oranı %46 oranındadır.

Ülkemizdeki ebeveynlerin bir çoğu, %19 zu çocuklarını hassas içeriklerden uzak tutmak için, özel yazılımlar kullanmaktadırlar. %15 i ise yazılım kullanmaktansa çocuğum kendisi farkına varmalı, kendisi tehlikeleri görmeli ve buna engel olacağını düşünmektedir.

Çocuklarımız nasıl internette güvenli bir şekilde dolaşacaklar ve bunun için tavsiyeler nelerdir diye sıralıyoruz.

Öncellikle antivirüs programı kullanılmalı ve hassas içerikli bilgiler ebeveyn tarafından engellenmeli. Bunun nedeni çocuğunuzun merakla ilgileneceği korsan siteler olabilir.

İstenmeyen içeriklerde klavye mouse ve diğer aygıtların çalışmaması için özel yazılımlar kullanılabilir.

Çocuğunuza öğütler verip tehlikeli URL’leler olduğunu ona söyleyin. İnternet ortamında karşılaştığı hertürlü sıkıntıyı sizinle paylaşmasını sağlayın. Ayrıca çocuğunuza interneti eğitim öğretim için kullanmasını öğütleyiniz.

Sadece gerçekten varlığı bilinen kişilerle arkadaş olmasını söyleyiniz.

Zaman zaman tüm konuşmalarını ve arkadaş ortamını internet sayfasından takip edeceğiniz bilgisini çocuğunuza iletin. Bunları önden konuşun ki zaman geldiğinde tatsız bir olay ile karşılaşmaktansa siz haklı çıkın.

Çocuklara, internet üzerinde oyun oynamak için merak uyandıran ve buna teşfik edici reklamlar çokca mevcuttur. Çocuklarınıza bilmediğiniz ve araştırma yapmadığınız hiçbir programı kullanmamasını söyleyiniz.

İnternet eklentileri bazen çok işimize yarıyor olabilir fakat bazen ise izleniyor olabilirsiniz. Tarayıcı eklentilerini her zaman kontrol ediniz. Bilinçsiz yazılımı kaldırmak zor olacaktır.

Çocuğunuza internetteki erişimi kısıtlayın. Günün her saati her dakikası cihazlar karşısında online olarak geçmesin. Çocuğunuza sokak oyunlarını ve yaşam tarzlarınızı öğretin emin olun ki daha çok hoşuna gidecektir.

En önemlisi interneti yarı eğlence yarı ihtiyaç olarak kullanabileceği konusunda bilinçlendirin. Çocuğunuza internetin olmazsa olmaz bişey olmadığını gösterin ki gerçek hayatın tadını yaşıyor olabilsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir