Çocukların Sağlıklı Gelişmelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Onların sağlıklı bir birey olarak yetişmeleri ve hayatlarını mutlu bir şekilde devam ettirerek toplumda iyi bir yere gelmeleri bir anne babanın en büyük isteklerinden biridir. Çocukların sağlıklı gelişmeleri için dikkat edilmesi gerekenler olarak anne babaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlara dikkat edildiği takdirde çocuklarımızın sağlıklı gelişmelerine katkı da bulunarak onlar için hayatta en büyük iyiliği yapmış oluruz.

Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesi konusu açarsak bu konuyu birçok açıdan ele almamız gerekecektir. Çocukların sağlıklı gelişmeleri deyince ilk akla beden sağlığı gelebilir. Fakat sadece beden sağlığı çocuğun gelişiminde yeterli değildir. Doyuma ulaşmamış bir çocuk, ilgiden ve sevgiden uzak kalmış bir çocuk ne kadar bedene  sağlıklı olursa olsun bu onun için yeterli olmayacaktır. Bunun için öncelikle çocuklarımızın ruhsal açlığını doyurarak onların kendileriyle barışık bireyler olarak yetişmeleri konusunda onlara yardımcı olmalıyız. Anne baba olarak çocuklarımız için ilk yapmamız gereken onların dengeli kişilik yapısına yardımcı olmaktır.

Çocuklarımızın Dengeli Bir Ruhsal Gelişimi İçin Neler Yapabiliriz?

Hayatta en önemli varlıklarımız olan çocuklarımızın dengeli bir ruhsal gelişimi için yapabileceklerimiz olarak şunları söyleyebiliriz:

Çocuklarımızın tatminkar bir birey olarak yetişmeleri ve mutlu bir insan olmaları için öncelikle koşulsuz olarak onlara sevgimizi hissettirmeliyiz. Bunun için onları koşulsuz olarak sevmeliyiz.  Her durumda bizler için ne kadar önemli olduklarını hissetmelerini sağlamalıyız.

Çocuklarımıza değer vermeliyiz. Her zaman iyi bir dinleyici olarak onları her durumda anlamasını bilmeliyiz.

Hayatta ilk sırada onları geldiğini ve onların bunu anlamasını sağlamalıyız.

Hayatta başarılı olmaktan ziyade öncelikle iyi bir insan olmanın daha önemli olduğunu onlara aşılamalıyız. Başarı kendiliğinden gelecektir.

Çocuklarımızın zor koşullarda kendilerini güçlü hissetmeleri için onlara onların anlayabileceği bir şekilde inancın ve tevekkülün önemini doğru bir şekilde anlatmalıyız. Böylece karşılaştıkları zor anlarda sarılabilecekleri manevi bir inanç onların çok daha güçlü olmalarını sağlayacaktır.

Çocuklarımıza değerler eğitimini anlatmalı ve öneminden bahsetmeliyiz.

Özgüvenin çocuğun hayatında çok önemli bir yeri olduğunu unutmayarak onların özgüvenini geliştirecek davranışlarda bulunmalıyız. Özgüvenlerinin gelişimi için onlara yapabilecekleri uygun işler verebilir ve ödüllendirebiliriz. Aferin demek bile çocuk için büyük bir ödüldür ve özgüvenin gelişmesinde iyi bir etki bırakır.

Çocuklarımızla diyolog kurarken empati tekniğini kullanarak kendimizi onların yerine koyarak diyolog kurmalıyız.

Kaç yaşında olursa olsun ona saygı duymalıyız. Onun da kendine ait bir hayatı olduğunu unutmayarak onların her şeyine müdahale etmekten kaçınmalıyız. Sevgiden sonra saygı da çocukların ruhsal gelişmelerinde önemli yere sahiptir.

Çocuklarımızın Fiziksel Gelişmelerine Nasıl Katkı Sağlayabiliriz?

İyi bir ruhsal dengeden sonra çocukların fiziksel gelişimleri için de yapılması gereken bir takım şeyle bulunmaktadır. En az ruhsal gelişim kadar önemli olan fiziksel gelişim de çocuklar için önemli bir yere sahiptir. Peki bunun için neler yapılabilir açıklayalım:

Çocukların fiziksel gelişimleri için doğdukları zaman ilk verilecek olan anne sütünü çocuklarımızdan esirgememeliyiz. Anne sütünün ne kadar önemli olduğu konusunda çok sayıda araştırma sonuçları bulunmaktadır. Çocukların ileride bile etkisini bulabileceği anne sütü çocuğumuzun fiziksel gelişimi için verilecek ilk önemli gıda olmalıdır.

Çocuklarımızın fiziksel gelişimleri için gerekli olan vitamin ve mineralleri sağlayan yiyecekleri dengeli olarak onlara vermeliyiz. Sağlıklı beslenmelerini sağlamak onların fiziksel gelişimini hızlandırmada oldukça faydalıdır.

Küçük yaşta çocuklarımızı spora alıştırmak onların fiziksel gelişimlerini önemli bir katkı sağlar.

Sağlıklı gelişimleri için uykunun önemi kavratılmalı ve kaliteli ve yeterli uyku için çocuklar teşvik edilmelidir.

Sağlık sorunları varsa ihmal etmeyerek bir an önce tedavilerini yaptırmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir