Çocuklarda Çok Sık Görülen Orta Kulak İltihabının Nedenleri

Çocuklarda Çok Sık Görülen Orta Kulak İltihabının Nedenleri

Orta kulak iltihabı genel olarak büyük küçük çok kişide görülmesine rağmen çocuklarda bu oran daha sık olmaktadır. Çocuklarda görülen orta kulak iltihabının nedenleri konusunda açıklama yapmadan önce orta kulak nedir ve nerede bulunur bundan bahsetmeye çalışalım:

Kulağımız iç kulak, dış kulak ve orta kulak olmak üzere üç kısımdan oluşur. Dış kulak kulağımızın görüne kısmıdır. Orta kulak ise kulak zarı içinde yer alan havayla dolu olan boşluklardır. Burada örs, çekiç, üzengi adı verilen kemikler bulunur ve bu kemikler dış kulağa gelmekte olan sesi iç kulağa iletmekle görevlidirler. Orta kulağımız genize doğru östaki borusu ile bağlanmaktadır. İç kulağımızda orta kulak boşluğunun iç kısmında yer alır ve görevi işitme ve denge görevidir.

Kulağımızda yer alan kısımların her birinin farklı görevleri vardır. Hepsinin görevini tamamlamasıyla işitme denilen olay gerçekleşir. Buralarda oluşan bir ters durum ise işitme konusunda sorunların oluşmasına neden olmaktadır. İşitme konusunda soruna neden olunabilecek olan durumlardan birisi de orta kulak iltihabıdır. Peki orta kulak iltihabı nedir ve kulak için ne gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu konuda bilgiler için yazımızın devamını okumalısınız.

Orta Kulak İltihabının Oluşma Nedenleri

Çeşitli işitme sorunlarına yol açan orta kulak iltihabının oluşma nedenleri olarak mikropları örnek gösterebiliriz. Bakteri ve virüs olarak adlandırılan bu mikroplar boğaz ve burun boşluğundan östaki kanalı araçlığı ile orta kulağa girerler. Bu mikroplar dışında alerji nedeniyle ya da geniz eti nedeniyle de östaki kanalında ödem oluşması nedeniyle orta kulakta sıvı birikir.

Bu durumda ameliyat takılabilir. Kulak zarına tüp takılmasıyla bu sorun önlenebilir. Diğer durumlarda ise yani bakteri ve virüsler nedeniyle sorun oluştuysa antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Orta Kulak İltihabı Çocuklarda Neden Daha Sık Görülür?

Orta kulak iltihabının büyüklere nazaran çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni östaki kanalının çocuklarda daha düz ve kısa olmasıdır. Orta kulak iltihabının çoğalmasına neden olan durumlar ise çocukların biberonla beslenme alışkanlığı, sigara gibi pis ortamlarda bulunma ve genetik durumda orta kulağın oluşmasını sağlayan nedenlerden biridir. Üst solunum yolu enfeksiyonları da orta kulak iltihabının oluşmasında etkilidir.

Bu durumlarda östaki kanalında şişlik oluşacağı için orta kulakta basınç dengelenemez ve bu durumda bakteriler direk orta girerek burada birikir ve burada iltihap olmasını hızlandırır.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri ve Korunma Yolları

Yazımızın bu kısmında da orta kulak iltihabının belirtileri ve korunma yolları konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışalım: Öncelikle orta kulak iltihabının belirtileri nelerdir bunları sayalım. Orta kulak iltihabının en etkin belirtisi ağrı olmasıdır.

Ağrı dışında iştahsızlık ya da uykusuzluk gibi belirtiler de orta kulak iltihabının belirtileri içinde yer almaktadır. Daha ilerleyen durumlarda orta kulak basıncı artarsa dış kulakta iltihaplı ve kanlı akıntı olabilmektedir. Bunlar dışında bulantı, kusma, baş ağrısı, ateş gibi belirtilerde gözlemlenebilir.

Orta kulak iltihabından korunmak için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler için şunları sayabiliriz:

  • Küçük bebekler için ilk ay yalnızca anne sütü verilmelidir.
  • Biberonla beslenen bebekler için bebeklerin başları dük tutulmalıdır.
  • Kalabalık ortamlarda çok sık bulunmamak
  • Sigara dumanın olduğu yerlerde çocukları bulundurmamak
  • Çocukların aşılarını tam zamanında yaptırmak
  • Geniz eti durumları için ameliyat gereklidir.
  • Kulak zarına tüp takılabilir gerekirse
  • Uzun süreli durumlar için düşük dozda antibiyotik verilmesi sağlanabilir.

Bu önlemleri alarak orta kulak iltihabından kurtulmak mümkün olabilir. Hastalık önemsenmediği takdirde işitme kaybı, kulak zarının kalınlaşarak yapısının bozulması ve enfeksiyonların kulağın arkasında yer alan kemiklere kadar yayılması durumları olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir