Chrome Tarayıcısı Ne Kadar Güvenli?

Evet, sene 2023 ve kullanıcılar hala hangi tarayıcıyı kullanmaları gerektiğini, hangi tarayıcının çok daha hızlı olduğunu hangisinin avantajlarının daha fazla olduğunu bilemiyorlar.

Hal böyle olunca da bize bir makale hazırlamak düşüyor. Bu makalemizde sizlere hangi tarayıcının daha hızlı, hangisinin daha güvenli olduğundan bahsedeceğiz ve hangi tarayıcı ile hiçbir problem yaşamadan hayatımıza devam edebileceğimizi size açıklayacağız.

Şu an için en sık kullanılan tarayıcı Chrome tarayıcısı mı? Evet. Fakat en güvenli tarayıcı Chrome tarayıcısı mı? Bilmiyorum. Özellikle de son 2 yıl içerisinde Facebook’u hedef alan yüzlerce saldırıya maruz kaldı.

Kötü niyetli kişiler Facebook üzerinden çalışan bir virüs oluşturdular ve bu virüs hangi bilgisayara bulaşıyorsa o bilgisayardan bir Facebook hesabına girdiğiniz zaman hem kendi duvarınızda, hem başka arkadaşlarınızın duvarlarında virüslü sözcükleri otomatik olarak paylaşıyor.

“Şu terbiyesizin yaptığına bak?”, “Şok, şu ünlü öldü. Videoyu izlemek için tıkla” gibi sihirli sözlerle Facebook üzerinde yayılan virüsten bahsediyoruz.

İşte bu virüsler Chrome tarayıcısına bulaşarak çalışmaktaydı. O meşhur zararlı yazılımı kullanarak yüzlerce Facebook hesabını ele geçirdiler ve kendi amaçları doğrultusunda kullandılar.

Bunu da sadece Chrome tarayıcısında bulunan bir güvenlik açığıyla başarmışlardı. Chrome tarayıcısına eklenti olarak yazılan bir zararlı eklenti vardı ve bu eklenti, bilgisayarınıza indirdiğiniz programı çalıştırdığınız zaman otomatik olarak tarayıcınıza kurulmaktaydı. Firefox, Safari gibi tarayıcılara da kurulamıyordu.

Güvenlik konusuna bu kadar uzun değinmemin sebebi Chrome tarayıcısının şu an piyasada en sık kullanılmakta olan tarayıcı olmasıdır. Piyasada oldukça sık kullanıldığından dolayı ne kadar güvensiz olduğunu belirtmek istedim. Şu an için bu açık kapatılmış durumda fakat ilerde ne olur bilemeyiz.

Firefox Tarayıcısı Kullanılmalı Mı?

Firefox tarayıcısına gelirsek, Bu tarayıcı güvenlik bakımından hiçbir sorun çıkarmamakta ve bu güne kadar elle tutulur bir açık da bulunmamıştır. Fakat hız bakımından karşılaştırma yaparsak Chrome tarayıcısına göre biraz daha yavaştır. Hatta oldukça yavaştır diyebiliriz.

Yine bu tarayıcıların haricinde, safari tarayıcısını, Comodo Dragon tarayıcısını ve Opera tarayıcısını da kullanarak test edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir