Çenede Çıkan Sivilcelere Ne Yapılmalı?

Çenede Çıkan Sivilcelere Ne Yapılmalı?

Yüz bölgesinde çıkmakta olan çeşitli sivilcelerin tedavilere oldukça dirençli olduğu bilinmektedir. Özellikle de çene bölgesinde aşırı yoğun bir şekilde çıkan sivilceler tedavilere oldukça direnç göstermektedir. Eğer çene bölgenizde yoğun bir sivilce varsa mutlaka onları sıkmamalısınız. Sivilceleri sıktığınız takdir de iz kalmalarına sebep olabilirsiniz.

Yine en dirençli olan sivilceler T bölgesinde çıkmaktadır. Burun, çene ve alın bölgesini kapsamakta olan bu T bölgesinde çıkan sivilceleri normal ilaçlar veya kozmetik ürünler ile gideremeyebilirsiniz. Bu durumda doğal yöntemlere başvurarak onları ortadan kaldırabilirsiniz. Yine bu gibi sivilcelerden kurtulmadan önce onların neden çıktıklarını öğrenmek oldukça iyi olacaktır.

Çene Bölgesinde Neden Sivilce Çıkar?

Çene bölgesinde sivilce çıkmasının en büyük sebeplerinden biri de hormonal değişikliklerdir. Özellikle de ergenlik dönemi, hamilelik dönemi ve adet dönemi sonucunda aşırı sivilcelenmeye maruz kalabilirsiniz. Yine stres hormonlarını etkileyen bazı hastalıklarda aşırı sivilce çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden stres ile başa çıkmanız oldukça önem arz etmektedir.

Çevresel Faktörler

Yine bu inatçı sivilcelerin çıkmasındaki en büyük rolü çevresel faktörler üstlenmektedir. Özellikle de çeşitli kentlerde yoğun bir şekilde denk gelinen hava kirliliği gözenekleri tıkamakta ve sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bir diğer aşırı sivilceye sebep olan faktör ise yanlış beslenmedir. eğer doğru, düzgün bir şekilde beslenmezseniz sivilceler ile uğraşabilirsiniz.

Kozmetik Ürünlere Dikkat

Yine içinde ne olduğunu bilmediğiniz bazı kozmetik ürünlerde yüz bölgesinde sivilcelenmelere sebep olabilmektedir. Sivilce ile uğraşmak istemiyorsanız bilmediğiniz kozmetik ürünleri kullanmamalısınız. Daha da güzelleşmek için nemlendirici benzeri kozmetik ürünler kullandığınız zaman tam tersi etki olarak sivilce ve akne sorunları ile karşılaşabilirsiniz. 

Yine cilt temizliğine de çok önem vermelisiniz. Eğer cildinizi fazla yıkamıyorsanız, sürekli yüz yıkama alışkanlığınız yok ise gözenekler kirlilikten dolayıtıkanacaktır ve sivilce oluşumuna sebep olacaktır.

Alkol ve Sigara

Sigara ile alkol de sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Bu iki madde cildimizin aslında düşmanıdır. Cilt güzelliğini olumsuz etkiledikleri için mutlaka bu maddeleri kullanmayı bırakmalısınız. Özellikle de sigara dumanı gözenekleri tıkamakta ve sivilce oluşumuna sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir