Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzda üretilen mukusun burnumuzda birikmesi sonucu oluşan burun tıkanıklığı kolayca atlatabileceğimiz hastalıklardan biridir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ile oluşabilen bu durum bizim hayatımızı sürekli etkileyen bir durumdur.

Burun tıkanıklığı günlük hayatımızda sürekli görülebilen bir durumdur. Bu yazımızda bu durumdan biraz bahsedeceğiz ve bu durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gerekenlere değineceğiz. Burun tıkanıklığına neler iyi gelir? Sorusunu çoğunuz soruyorsunuz ancak ilk önce sizlere bu durumun içeriğinden biraz bahsetmeliyiz.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Öncelikle burun tıkanıklığını hepimizin zaman zaman yaşadığını düşünürsek sizlerin gözünde önem derecesi çok fazla yoktur. Ancak burun tıkanıklığı çok sık olmasa da zaman zaman ölümlere yol açabilir ve sizin için hayati bir öneme sahip olabilir. Burun tıkanıklığı gün içerisinde ve uyku sırasında bizi çok rahatsız edebilir ve birçok soruna da yol açabilir. Burun tıkanıklığının yol açtığı sonuçlardan da biraz bahsedelim.

 • Uykuda düzensizlik ve bozukluk yaşama
 • Uyku sırasında horlama
 • Uyku apnesi görülmesi
 • Cinsel isteksizlik
 • Kolay yorulma
 • Nefes almada yorulma

Gördüğünüz gibi bu kadar sıkıntıya sebep olan bir durumu basite indirmemiz gerçekten imkansız. Üstelik burun tıkanıklığınız tamamen iyileşmediğinde her gün bu sıkıntıları yaşayacaksınız ve günleriniz zehir olacaktır.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun tıkanıklığı tedavisi için uzmanlara başvurmalı ve doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmalısınız. Aldığınız ilaçlarla birlikte beslenmenize dikkat etmeli ve tıkanıklığın kaynaklandığı hastalığın geçmesi için çabalamanız gereklidir. Ancak ilaçların ve beslenmenin yanında burun tıkanıklığına iyi gelen doğal şeylerde günümüzde mevcuttur. Birazda bunlardan bahsedelim.

Tıkanıklığa İyi Gelenler Listesi

 1. Tuzlu su burun tıkanıklığına iyi gelen en doğal yöntemlerden biridir. Kullanımından çok memnun olmasanız da denemeye değer bir doğal yöntemdir. Yapılışı itibarı ile kolay bir yöntemdir. Burun tıkanıklığına iyi gelen doğal yöntemlerdendir.
 2. Bir çay bardağına su doldurun
 3. Bu çay bardağına 1 çay kaşığı tuz ilave edin
 4. Karıştırın ve burnunuza çekin
 5. Evet bu kadar basit günde 3 ila 4 kez bu işlemi gerçekleştirdiğinizde faydasını göreceksiniz.

Nemli bir oda burun tıkanıklığına iyi gelen diğer faktörlerdendir. Burnunuzun tıkanıklığını nemli bir odayla azaltabilirsiniz. Odanızda nem oranını nasıl artıracağınıza gelecek olursak eğer sobalı bir evde oturuyorsanız sobanızın üzerine bir çaydanlığın içinde su bırakın ve odanızın nem ortamını artırın. Kaloriferli bir evde bulunuyorsanız aynı şekilde kalorifer peteğinizin oraya bir miktar su koyabilirsiniz.

Bitki çayları sizlerin burun tıkanıklığına iyi gelebilecek diğer ürünlerdir. Bir aktara gidin ve bitki çaylarınızı alın aldığınız çayları kaynatıp bir güzel için bu çaylar sizi gayet rahatlatacaktır.

 • Ihlamur diğer maddelerden ayrılacak önemli bir şifa kaynağıdır. Evde burun tıkanıklığında kullanabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Kaynatıp içebilirsiniz ve faydasını kısa zaman içinde alacaksınız.

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun akıntısına sebep olan mukus vücudumuzda önemli bir yere sahiptir. Mukus sayesinde akciğerlerimiz çok sayıda tozdan ve bakteriden uzak bir şekilde işlevini görüyor. Mukusun bir çok görevi ve vücudumuzun kalkınmasında önemi vardır. Burun akıntısı sırasında üretimi artan mukus bizlere zor anlar yaşatmaktadır.

Burun akıntısı gün içerisinde bizi çok fazla sıkıntıya sokan ve insan içine bile çıkma isteği bırakmayan bir durumdur. Bu durumda elimizde sürekli peçeteler bulunmaktadır. Sürekli bir musluk aramak zorunda olduğumuz ve kalkıp burnumuzu temizlemek zorunda olduğumuz bu durumdan bir an önce kurtulmayı eski sağlığımıza kavuşmayı isteriz. İnternette bu konuda yüzlerce yazı ve bilgi bulunuyor.

Fakat belirtmek isteriz ki burun akıntısının tedavisi için bu burun akıntısına yol açan hastalığı öğrenmemiz sonrasında bir tedavi bulmamız gereklidir. Burun akıntısına sebep olabilecek hastalık çeşitlerinin fazla olduğunu unutmayalım.

Burun Akıntısının Sebepleri Nelerdir?

Burun akıntısının genel sebepleri soğuk algınlığı ve grip hastalığıdır. Soğuk algınlığı çok tehlikeli bir hastalık olmasa da burun akıntısını oluşturması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Boğazda ve burunda enfeksiyon sonucu ortaya çıkan bu hastalık mukus üretimini tetikler ve burun akıntısını oluşturur. Bu hastalığa neden olabilecek onlarca virüs türevi bulunmaktadır.

Soğuk algınlığı oluşturduğu mutsuzluk ve morel bozukluğu nedeniyle bizlerin psikolojik durumunu da açık bir şekilde etkileyebilir. Hasta olduğumuz durumlarda evde yatağımızdan çıkmamayı insanlardan uzak kalmayı isteriz. Bu durum rahatsız edici bir durumdur. Yazımızda sizlere doktorların vereceği ilaçların yanında burun akıntısına iyi gelebilecek ve evinizde hastalığın bir an geçmesi için yapabileceğiniz birkaç şeyden bahsedeceğiz. 

Akıntıya İyi Gelenler Listesi

 1. Limon gribin ve akıntının en büyük düşmanlarındandır bir bardağa 9 – 10 damla limon ekleyin ve kaynamış suyu ilave edin. Sonrasında limonu burnunuza çekin. Bu olay sayesinde akıntınız zamanla yavaşlayacaktır.
 2. Zencefil birçok duruma iyi geldiği gibi burun akıntısına da etki yapar. Bir zencefil yaprağının ya da kökünün suyunu çıkarın ve yutun. Düzenli olarak bu işlemli yaptığınızda alacağınız sonuçlara inanamayacaksınız.
 3. Her gün sıcak suyla banyo yapın bu sayede burnunuzun akıntısının rahatlamasını ve temizlenmesini izleyin
 4. Sıcak sıvılar tüketmeye dikkat edin bu sıvılar burun akıntısına gayet iyi gelecek ve sizleri rahatlatacaktır.   

Gripten ve Soğuk Algınlığından Korunmanın ve Kurtulmanın Yolları

Soğuk algınlığı burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısını da meydana getiren başlıca şeylerdendir.

 • Soluk algınlığı ve grip tedavisinde terlemenin önemi büyüktür. Yorganınızın altında terlemenizi sağlayın ve sonrasında girip sıcak suyla duş alın
 • Beslenmeniz soğuk algınlığında önemli bir role sahiptir iyi beslenme vücudunuzun vitamin eksikliklerini tamamlayıp bağışıklık sisteminizin direncini artıracaktır. Bu sayede hastalığı atlatma süreciniz hızlanacaktır.
 • Su buharı yöntemini iyice araştırıp uygulayın sizlerin hastalıktan kurtulmasının bir diğer yöntemidir.
 • Soğuk havalarda giyiminize dikkat edin ve içlik giymeyi unutmayın. Bu hastalığın en iyi olduğu havalar soğuk havalardır.
 • Hastalık sürecinde sigaradan uzak durmayı deneyin çünkü sigara hastalığın iyileşme sürecini uzatacaktır. Ayrıca sigara içtiğiniz ve içilen ortamlarda bulunduğunuz taktirde boğazlarınızda ki ve burnunuzda ki enfeksiyon miktarınızla mukus seviyeniz artacak burun tıkanıklığı ile burun akıntısı kaçınılmaz hale gelecektir.
 • C vitamini bakımından zengin olan meyve sebzeleri bolca tüketin bu tüketim sizlerin hastalığa yakalanma riskinizi azaltacaktır.
 • Yeterli miktarda sıvı tüketimi yapın ve tükettiğiniz sıvıların sıcak olmasına dikkat edin.
 • Bitki çayları vücudun direncini artırır ve grip tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Bitki çayları satın alın kaynatın ve kullanın

Grip hastalığı ve burun akıntısı birbirine paralel gelişen durumlardır

Bu işlemler sonucundan gripten uzak sağlıklı bir hayat süreceksiniz. Bizler sağlığımızın kıymetini ne yazık ki hasta olduktan sonra biliyoruz. Hastalıklar gündelik hayatımızda yapmamız gereken şeyleri yapamamamıza sebep olur. Örneğin hasta olduğunuzda yorganın altından çıkmak ve işe gitmek size zulümden başka bir şey değildir.

Bu yüzden hastalıklara karşı önlemlerimizi almalı tedavilerimizi aksatmamalı hatta daha hızlı iyileşmek için yeni tedavi yöntemleri aramalıyız. Eğer hastaysanız yazımızı okuyup bir an önce tavsiyelerimizi uygulayın. Eğer hasta olmadan bu yazıya denk geldiyseniz bu durumlara karşı önerdiğimiz önlemleri uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir