BIOS Pili Neden Biter ve Bittiğinde Neler Olur?

Sizlerinde bildiği gibi bu piller sonsuza kadar çalışamaz ve bataryaları bittikleri zaman artık işlevlerini yerine getiremezler. Dizüstü bilgisayarlarda ve ana kartlar üstünde ufak boyutlarda olan bu pillerin görevleri bilgisayarınıza elektrik gelmiyorken sistem saatini ve BIOS görevlerini unutulmamasını sağlamaktır.

BIOS sözcüğünün açılımı Basic Input/Output System’dir. Anlamı ise temel giriş ve çıkış sistemidir. Her sistemde bulunmaktadır ve yerini artık UEFI firmware’ine bıraktı. Sizinde sisteminizi ilk çalıştırdığınız vakitte BIOS açılır ve sisteminiz kendi ayarlarını test eder.

BIOS bu gibi çeşitli fonksiyonların arkasından testi genel şekilde sabit diskiniz içinde olan boot yükleme yetkilisine devreder. Bu yetkili de yine diskiniz içerisinde yüklü olan işletim sistemini yüklemeye başlar.

BIOS Görevleri ve Geçici Bellek

En son teknolojiler ile oluşmuş olan bazı sistemler BIOS görevlerini geçici belleğe kayıt eder. Ana kartlar da gerçek zamanlı saatlere yani RTC’e sahiptir. Bu saat de bilgisayarınz kapalı dahi olsa rahatlıkla çalışır. Dilerseniz de birkaç ay süresinde sisteminizi çalıştırmayabilirsiniz birkaç ay sonra sisteminizi açtığınızda saati hala hatırladığını fark edersiniz.

Bilgisayar kapalıyken sistem saati nasıl çalışır? Sistem kapalıyken saat gereken çalışma enerjisini dediğimiz gibi BIOS bataryasından almaktadır.  Bu yüzden de sisteminizi her açtığınız zaman saat başarılı bir şekilde görevini yerine getirir. BIOS pilinin değiştirilme unsuruna gelirsek pil üstünde en az 2 sene ömrü olduğu yazar. Bilgisayarınızı hangi sıklık ile kullandığınıza göre de bu ömrü değişebilmektedir.

BIOS Pilinin Süresini Uzatma

Eğer dilerseniz sürekli çalıştırır ve BIOS pilinin bitme süresini de oldukça uzatırsınız. Piliniz bittiği zaman da bilgisayarınızı açarken CMOD Battery Failure gibi hatalar alabilirsiniz. Bunlara ek olarak bu pili yeniden çıkartıp takmakta son derece basit bir işlemdir.

BIOS pilinin bittiğini gösteren bu mesajlara ek olarak sisteminiz açıldığı zaman sağ alt köşedeki saatinize bakarsanız eski bir tarihi gösterebilir. Bilgisayarınız her açıldığında da bu saati tekrardan düzeltmek zorunda kalırsınız ve bu da oldukça masraflı bir işlemdir. Birçok kişi bununla uğraşmak istemez ve yeni BIOS pili alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir