Bilgisayarınızdaki Verileri %100 Korumaya Alın

Günümüz çerçevesinde özellikle de teknolojinin gelişmesi ile birlikte veri koruma yazılımları da bir hayli artmıştır. Özellikle de bu alandaki yazılımlar verilerinize üstün kriptolama teknoloji ile koruma sağladıkları için verilerinize erişim neredeyse imkansız hale gelmektedir. Neredeyse diyoruz çünkü polislik bir durum olduğunda bilişim polisleri özel yazılımları ile bu verilerinize ulaşabiliyorlar.

Ancak güvenlik modelinizi çok iyi oluşturursanız bazı durumlarda FBI dahi verilerinize erişim sağlayamamaktadır ki tarihteki bazı vakalarda bu kanıtlanmıştır. Bu veri koruma programlarını çoğu zaman çevremizdeki kişilerden verilerimizi korumak için veya önemli şirket belgelerimizi korumak için kullanabilmekteyiz ki zaten bu amaçlarda kullanılmaları gerekmektedir.

TrueCrypt İle Verileri Şifreleme

İlk olarak sizlere TrueCrypt yazılımını öneriyoruz. Bu yazılım sayesinde verilerinize %90’a varan korumalar sağlayabilirsiniz. Çok güçlü olan neredeyse kırılmaz algoritması sayesinde bilgileriniz, belgeleriniz, fotoğraflarınız ulaşılmaz olabilmektedir ve bu ulaşılması zor olan verilerinizi için ekstra güvenlik önlemleri almanıza da gerek kalmıyor.

TrueCrypt yazılımını internetten indirdiğinizde ilk yapmanız gereken kurulum işlemidir. Kurulum işlemi bittikten sonra şifrelemek istediğiniz diski seçebilir ve şifreleyebilirsiniz veya çıkarılabilir bir disk gibi şifreli özel sanal alan oluşturabilirsiniz. Bu seçeneğinizi seçtikten sonra şifreleme algoritmasını seçiyorsunuz.

Algoritma olarak en karışık olan yani bütün şifrelerin karışımından oluşana algoritmayı tercih edebilirsiniz. Sonrasında sizlere sahte bir alan oluşturmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu alana da örnek vermek gerekirse bir alan oluşturuyor ve o alana özel bir şifre koyuyor özel bir durum olduğunda sadece o alanın şifresini verebiliyorsunuz.

Giriş yapan kişi de sizin önceden belirlemiş olduğunuz sahte alana giriş yapıyor ve sizin asıl önemli olan alanınız koruma altına alınmış olunuyor. Sonrasında şifrenizi oluşturmanız yeterlidir.

Bitlocker İle Verileri Şifreleme

Bir diğer yazılımımız ise Bitlocker yazılımıdır ve bu yazılımın asla kırılamayacağını Microsoft ısrarla iddia etmektedir ki bu güne kadar da herhangi bir kırılma unsuruna rastlanmamıştır. Bitlocker yazılımı ile verilerinizi korumanız daha kolaydır. Ayrıca Microsoft ile geldiği için biraz daha fazla güvenebilirsiniz.

Bu yazılımı kullanmak için sadece şifrelemek istediğiniz diske gelip sağ tuş tıklayarak “Bitlocker Aç” demeniz yeterlidir. Sonrasında sizlerden şifre isteyecektir ve bu şifreyi girip oluşturmaya başladığında bir kurtarma anahtarı oluşturur ve bu kurtarma anahtarını da sizden bir CD veya USB belleğe kaydetmenizi isteyecektir.

Ancak sisteminize de kaydedebilme hakkınız var. Kayıt işlemini de yaptıktan sonra şifreleme verilerinizin boyutuna göre sürmektedir. Dilediğiniz yazılımı kullanabilirsiniz ancak ben Bitlocker’ı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir