Bilgisayarınıza Görüntü Gelmiyorsa Getirelim!

Bilgisayarınıza Görüntü Gelmiyorsa Getirelim!

Günümüz de en çok karşılaşılmakta olan bilgisayar sorunlarından bir tanesi de ekrana görüntü gelmeme sorunudur. Ekrana görüntü gelmeme sorunu bilgisayarınızın birçok farklı parçalarından kaynaklanabilmektedir. Genellikle görüntü gelmeme sorunları donanımsal bir sorun nedeni ile gerçekleşmektedir. Fakat her seferinde de nadiren de olsa donanımsal sorunlar yüzünden gerçekleşmeye de bilmektedir.

İlk olarak yazılımsal sorunlara değinelim. Formattan sonra görüntü gelmeme problemi! Eğer format attıktan sonra görüntü alamıyorsanız sorun yüklemiş olduğunuz ekran kartı sürücüsünden kaynaklanıyor olabilmektedir. Ekran kartı sürücüleri ekran kartlarınızı bilgisayarınıza tanıtmanız açısından oldukça önemlidir.

Eğer bu sürücüleri yüklemezseniz ekran kartınızı kullanamazsınız. Sürücü yükleme işlemi yapılırken programın kapatılması veya arka planda çeşitli programların açık kalması sonucunda sürücü doğru bir şekilde yüklenemez ve bilgisayarınızı yeniden başlattığınız da görüntü gelmeyebilmektedir.

Gereksiz Enerjiyi Boşaltın!

Şimdi de donanımsal açıdan bakalım. Eğer görüntü alamıyorsanız ilk başta yapmanız gereken işlem bilgisayarınızı komple kapatın. Bu işlemden sonra çalıştırma düğmesine yaklaşık 10 – 15 kere basın. Her bastığınızda ana kart üzerinde birikmiş olan gereksiz elektrik enerjisi boşalacaktır. Bilgisayar da gereksiz enerjinin zararı nedir?

Bu gereksiz enerjisi de ekrana görüntü gelmemesini sağlayabilmektedir. Bu işlemden sonra ekrana görüntü gelmediyse ikinci işlemimize geçelim. RAM’lar oksitlenmiş olabilir, yani eğer RAM’lar oksitlenmiş ise ekrana yine görüntü gelmemektedir. Bu işlem de RAM’larınızı çıkartın ve silgi yardımı ile RAM’ların uçlarını silin. Ayrıca soketleri de temizleyin ve RAM’ları tekrar takarak bilgisayarınızı çalıştırın.

Ekran Kartınız Oksitlenmiş Olabilir!

Eğer RAM’lar oksitlenmemiş ise ekran kartınız oksitlenmiş olabilir. Bu durumda aynı işlemi ekran kartınıza yapıyorsunuz. Ekran kartınızı yerinden hassas bir şekilde çıkartın. RAM nasıl silinir? Çıkartmış olduğunuz ekran kartının uç kısımlarını yani PİN dediğimiz kısımları güzel bir şekilde öğrencilerin kullanmakta olduğu silgi ile silin.

Silme işlemi bittikten sonra tekrar takın ve çalıştırın. Eğer görüntü yine gelmiyor ise VGA kablosunu yani montörden gelen kabloyu ana kartınızda bulunan VGA girişine takın. Ana kartlar her ihtimale karşı kendi içlerinde görüntü işlemcisi bulundururlar. Eğer görüntü gelirse ekran kartınız yanmış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir