Bilgisayardaki Virüsleri Kısa Yoldan Temizleyin

Bilgisayar virüsleri oldukça sık bir şekilde karşı karşıya kalınan zararlılardır. Bu virüslerin de yine birbirinden farklı türevleri bulunmaktadır. Türevlerden kasıt ise her karşı karşıya kaldığınız virüs bildiğiniz gibi aynı komplikasyonları gerçekleştirmiyorlar ve her biri birbirinden farklı zararlar veriyor.

Kimisi ise bilgisayara hiçbir zarar vermeyerek verilerinizi kötü niyetli kişilere ulaştırıyorken yine bazı virüsler de tarayıcınıza yerleşerek sürekli olarak sizlere reklamlar açtırıyorlar. Yine bunlardan en tehlikelileri solucanlar ise sisteminizde kendilerini her yere kopyalayarak çeşitli işlevleri yerine getiriyorlar ve bilgisayarınızın kasmasına neden oluyorlar ki bu da oldukça tehlikeli bir işlevdir.

Hangi Virüs Türevi Ne İşe Yarar?

Bu virüs türevlerini biraz daha detaylı inceleyecek olursak keylogger virüsleri bilgisayarınıza bulaştığında klavyenizden girilen bütün tuşları kayıt altına alırlar ve kayıt altına aldıkları her tuş kimliğini de kötü niyetli kişilere aktarırlar. Trojan virüslerine gelecek olursak bu virüs türevleri bilgisayarınıza bulaştığı zaman sisteminiz içerisinde sürekli olarak arka planda çeşitli uygulama şifrelerinizi kötü niyetli kullanıcılara aktarırlar. Bunlara ek olarak sisteminizden video, resim ve belge gibi şeyleri çalabilme fonksiyonuna da sahip oldukları bilinen gerçekler arasındadır.

Yine reklam virüsleri genellikle kötü niyetli kişilerin en sık para kazandıkları unsurlardandır. Kötü niyetli kişiler reklam virüsleri sayesinde sürekli olarak reklam şirketleri ile anlaşarak yüklü miktarlarda para kazanırlar. Kazandıkları bu paralar sayesinde de çok daha üst düzeylerde virüsler yapabiliyorlar.

Virüsler Kısa Yoldan Nasıl Silinir?

Şimdi ise biz sizlere bu gibi daha sayamadığımız birçok virüs türevinden nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız. Bilgisayarınıza ilk olarak Combofix yazılımını indirip yüklüyorsunuz. Yazılımı açtıktan sonra sisteminizde tam bir tarama başlatıyor. Unutmayın ki yazılımı çalıştırmadan önce mutlaka bilgisayarınızı güvenli moda almalısınız.

Güvenli moda alınan bir sistem içerisinde virüsler aktif bir şekilde çalışamazlar. Sonrasında tarama işlemini başlattıktan sonra bilgisayarınızdaki bütün virüsler tek tek tespit edilecektirler. Tabi bu tarama işlemine başlamadan önce yine 5 – 10 dakika kadar bir güncelleme gerçekleştirmektedir. Güncelleme işlemi bittiği zaman tarama başlar.

Tarama işlemi de diskinizde bulunan dosyaların, çeşitli verilerin yoğunluklarına göre değişim gösterebilmektedir. Sisteminizdeki bütün virüsleri bulup sildikten sonra da size bir log dosyası sunmaktadır. Bu kayıt dosyasında silinen virüslere ilişkin olarak birçok bilgiyi edinebilirsiniz. Combofix taramasından sonra da sisteminize sizin için anlık koruma sağlayacak bir yazılım yüklemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir