Bilgisayar Neden Mavi Ekran Verir?

Mavi ekran sorunları en çok karşılaştığımız sorunların sadece bir tanesidir. Mavi ekran sorunları neden olur? Günümüzde genellikle daha önceki yıllarda Windows XP modelinde karşılaşılmaktaydı. Fakat sırasıyla Windows Vista ve Windows 7 ayrıca Windows 8’in çıkması ile birlikte mavi ekran sorunları oldukça azalmış durumda. Fakat Windows XP kullanıcıları günümüzde azımsanmayacak derecede fazladır ve her ne kadar yeni işletim sistemlerinde mavi ekran sorunları azalmış olsa da hala karşılaşılabilmektedir.

Format Atmadan Önce Dikkat Edin!

Mavi ekran sorunu olan bir bilgisayarda kullanıcıların ilk yapmak istediği şeylerden bir tanesi format atmaktır. Bu durumda mavi ekran sorunlarının çözümleri oldukça basit olabilmektir. Bu durumda bazı durumlarda format atılması gerçekten şart olabiliyor. Mavi ekran sorunları neden gerçekleşir? İlk olarak size bunları açıklayalım. Mavi ekran sorunları genellikle yeni bir program yüklendiğinde karşılaşılabilmektedir. Örneğin yeni bir Anti virüs yüklediğinizde bilgisayarı ikinciye açtınız zaman mavi ekranla karşılaşabilmek mümkündür.

Oyunlarda Mavi Ekran Yapabiliyor!

Bunun yanı sıra bilgisayar açıldıktan 1 ve 2 dakika sonra durduk yere mavi ekran sorunu verilebilmektedir. Oyunlar mavi ekran yapar mı? Bazı durumlarda çeşitli oyunları açtığınız zaman yine mavi ekran sorunu ile karşılaşan olabilmektedir yeni bir oyun açtığınız takdirde mavi ekran ile karşılaşıyorsunuz bu sorun oyun kaynaklı değil bilgisayarınız kaynaklıdır. Bu gibi durumlar da mutlaka araştırmalısınız.

Mavi Ekran Sorunlarının Temelinde Ne Vardır?

Mavi ekran sorunların temelinde sürücüler olabiliyorken bazı durumlarda çeşitli anti virüs yükleme esnasında bilgisayar dosyaları oldukça yüksek hasarlar alabilmektedir. Programlar çekirdek dosyalara zarar verir mi? Bazı programlarda bilgisayarın çekirdek dosyalarına hasar verebilir. Genellikle bilgisayarınıza ekran kartınız için bir sürücü yüklediğinizde eğer bu sürücü doğru bir şekilde yüklenmemiş ise ve bilgisayarınızın işletim sistemi ile uyumlu değilse veya işletim sisteminizin bit türü ile uyumlu değilse karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda en son yapmış olduğunuz işlemleri düşünmeli ve bu işlemlerden bazılarını geri almalısınız. Örneğin bilgisayarınız açıldıktan 2 dakika sonra mavi ekran ile karşılaşıyorsanız 2 dakika içerisinde yüklemiş olduğunuz sürücüleri kaldırmalı veya yüklemiş oluruz anti virüsleri kaldırmalısınız. Ayrıca kayıt defterinde oluşan sorunlar mavi ekran sorununa yol açabilmektedir.

Bu yüzden böyle durumlarda sistem geri yükleme hizmetini de kullanmak da oldukça fayda vardır. Ayrıca sadece normal kullanıcısı bunları da mavi ekran problemini oluşturmamakla birlikte çeşitli virüslerden mavi ekran sorunu oluşabilmektedir. Bu yüzden bilgisayarınıza uygun bir anti virüs yazılımı ve virüs temizleyici ile temizlemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir