Bilgisayar Gürültü Yapıyorsa Ne Yapmalıyız?

Bilgisayar kullanıcılarının kullanmış olduğu bilgisayarlardan bazıları belki de 10 – 12 senelik olabilmektedir. Bazı durumlar da yeni alınan bilgisayarlar dahi ses yapabiliyorken genellikle gürültü olması durumu eski tip bilgisayarlar da meydana gelebilmektedir.

Bilgisayarım çok gürültülü çalışıyor ne yapmalıyım? Eğer bilgisayarınız aşırı gürültü yapıyorsa bu durumda panik yapmanıza gerek yok. Gürültü genellikle fanlardan gelebiliyorken nadiren de olsa hard disk ve güç kutusundan da gelebilmektedir.

Önce Gürültünün Kaynağını Tespit Edin!

Bilgisayarımın neden gürültülü çalıştığını nasıl bulabilirim? Önce gürültünün kaynağını tespit etmeli ve buna göre çözümler üretmeliyiz. Bunun içinde kasanızın kapakları çıkartmalısınız. Korkmayın! Her hangi bir problemle karşılaşmazsınız. Özellikle bilgisayar kullanıcıları, kasalarını açtıklarında elektrik çarpmaları gibi durumların olacağından korkmaktadırlar.

Eğer kasa çalışıyor iken içerisindeki parçalar ile temas etmezseniz her hangi bir olumsuz durumla karşılaşmazsınız. Bu yüzden de ilk başta kasa çalışır durumdayken kasanın kapakları açılı olmalı ve parçaları rahatlıkla görebiliyor olmalısınız. Bu esna da hangi parçalardan daha çok ses geldiğini veya hangi parçanın anormal çalıştığını tespit edebilirsiniz.

Gürültünün Kaynağını Tespit Ettikten Sonra Ne Yapılmalı?

Fanlarım çok gürültülü çalışıyor ne yapmalıyım? Öncelikle bu durumda ses fanlardan geliyor ise fanları iyice temizlemeli ve içerilerinde biriken tozlardan arındırmalısınız. Tozları temizledikten sonra tekrar çalıştırın ve eğer yine ses geliyorsa fanlar artık işlevlerini yitirmiştir bu durumda yeni fan taktırmalısınız.

Eğer ses güç kutusundan geliyorsa yine güç kutusunun içerisini iyice temizlemeli ve çeşitli tozlardan ve pisliklerden arındırmalısınız. Gürültüleri genellikle tozlar yapabilmektedir. Eğer ses yine değişmedi ise güç kutunuz artık işlevini iyi yapamıyordur yine değiştirmelisiniz.

Sesin hangi parçadan geldiğini tespit edemiyorsanız bu parçaları tek başlarına gürültü yapmayan bir bilgisayarın parçaları ile değiştirip sorunun kaynağını bu şekilde tespit edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir