Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Ne Zaman Olmalı?

Anne babalar doğumdan sonra bebeklerin bütün dünyasını takip ederler. Başını dik tutması, gülmesi, yabancı insanları ayırt etmesi ilk sözcükler ilk cümleler her zaman belirgin gelişimin ilk parçalarıdır. Bunun ile birlikte bebeğin bezini bırakması kendisi ve ebeveynleri için çok büyük olay olmaktadır. Anne babalar için karmaşık bir durum olmaktan çıkan bu tuvalet eğitimi nedir ve nasıl verilir nelere dikkat edilmelidir bakalım.

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli

Anne babalar bu konuda en çok bu soruyu sormaktadırlar. Bu konuda çocuğun hazır olması ve bunu hissetmesi gerekmektedir.

  • Fizyolojisi gereği kas gelişimini tamamlaması
  • Gelişim olarak kendini ifade edebiliyor olması
  • Psikolojik olarakda sağlıklı bir dönemde olması gerekmektedir.

Uzmanlar tarafından belirlenen yaş ortalaması, bebeğin tuvalet eğitimini almasını gerektirdiği için bu süre 26 ile 36 ay arası değişmektedir. Bazı ebeveynler erkenden tuvalet eğitimi vererek çocuklara baskı kurmayı planlamaktadırlar. Bu durum çocuğa psikolojik olarak zarar vermektedir. Aynı şekilde bu sürecin geciktirilmesi ise ileride de çocuğa sorunlar açabilir.

Tuvalet Eğitimi

Her çocukta ruhsal ve fiziksel gelişim farklıdır. Bu süreç bir çok kaynağa göre 4-5 yaşına kadar devam edebilir. Bu öngörüye bağlı olarak 3 yaş çocuğun sosyalleşme yaşıdır. Diğer çocukların yanında bezli olmak onu umudsuzluğa düşürür. Aşağıdaki maddeler çocuğun bu eğitime hazır olduğunu göstermektedir;

  • Çocuğun yürüyebiliyor olması.
  • Basit ithamları yerine getirebiliyor olması.
  • İsteklerini kelimeler veya hareketlerle belirtiyor olması.
  • Kendi kıyafetlerini çıkartabilmesi.
  • Gün içerisinde 3-4 saat kuru kalabilmesi.
  • Altının ıslaklığından duyduğu rahatsızlığı size paylaşıyorsa çocuğunuz bu eğitime hazır demektir.

Gece Tuvalet Eğitimi Nedir?

Gece tuvalet eğitiminde yatmadan önce çocuğa bunu alıştırmak gece boyunca kuru kalmasını sağlamaktadır. Çocukların sabah uyandığında yataklarının ıslandığını görünce endişe etmektedirler. Çocuk uyuduktan sonra 3-4 saat aralıklarla da olsa kaldırılmalı ve tuvalete götürülmelidir. Çarşafın altına su geçirmez nesneler örterek yatağı koruyabilirsiniz. Bu süreçte olumlu ve nazik olmanız çocuk ile sizin aranızdaki bağı anlaşmayı arttıracak. Çocuk daha çok öğrenmeye heves edecektir. Bi bakmışsınız siz uykudayken “anne tuvalet” diye yanınıza gelmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir