Bebeklerde Bazı Sorunlar Önceden Görülebiliyor!

Minik bebeğini sağlıkla kucağına almak isteyen her anne babanın ilk olarak isteği şüphesiz ama bazen işler umulduğu gibi gitmemektedir. Ortaya çıkabilecek sorun, sevinç ve heyecanın yerlerini bir anda üzüntü ve endişeye bırakabilmektedir. Bu tür durumlarda imdada teknoloji ve tıptaki hızlı gelişmeler gelebiliyor.

Bebeklerin anne karnında başına gelecek olası bir hastalığı yoğun yapılacak olan tarama ve takip programlarıyla artık erken teşhis ediliyor. Bebeklerin sağlığına kavuşması için hemen harekete geçilebiliyor Uzman doktor Doç. Dr. Hülya Dede “Gebelik sürecinde anormallik görülme olasılığı yüzde 3-5 arasında olabiliyor. Gebelik esnasında bebeklerde yer alabilecek anormallikleri tespit edebilmek adına yoğun bir tarama ve takip programı uygulanıyor.

Yeni nesil, yüksek ekran kalitesi bulunan ultrasonografi cihazları ve anne kanı üzerinden bebeğin DNA’sının elde edilmesi yeni tarama yöntemidir” diyor. Son dönemlerde kullanılan, bebeğe ait DNA’nın anne kanı üzerinden elde edilmesi yöntemini; gebelik sürecinin 8. haftasından itibaren kullanmanın mümkün olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Hülya Dede “Anneden alınacak olan yaklaşık 20 cc kandan, yeterli bebek DNA’sı elde edilmektedir. Bu işlemde Down Sendromu riski yüzde 99 doğrulukla tahmin edilir” diyor. Doç. Dr. Hülya Dede, son dönemlerde anne karnında tespit edilebilecek sorunları anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulunuyor.

Böbrek Hastalıkları

Böbrek anomalileri problemleri fetal anomali taramasında kolayca belirleniyor. Küçük böbrekten böbrek yokluğuna ya da yerinde olmayan böbreklere kadar birçok böbrek anomalisi yer alıyor.

Akciğer Hastalığı

Anne karnında yer alan bebekte akciğerin pek çok doğumsal hastalıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse akciğerde kistler, akciğerin tam yer alamaması, soluk ve yemek borusu aralarında bağlantı olması gibi hastalıklar gelişiyor. Bu hastalıklar anne üzerinde bulgu oluşturmamaktadır. Fakat dikkatli bir ultrasonografik inceleme ile kolayca tanı konulabiliyor.

Kalp Hastalıkları

Bebeklerin kalp gelişiminde gebelik sürecinin 20. Haftası oldukça önemlidir. Bu yüzden 19–22. hafta arası kalp konusunda en ideal fetal anomali taraması zamanıdır. Günümüzde pek çok kardiyak anomali, gebelikte tespiti yapılabiliyor.

Cücelik Problemi

Anne karnında yer alan bebeğin parmaklarında yapışıklık, parmak sayılarının fazla veya eksik olması, uzuvlarının fazla uzun veya kısa olması gibi problemler tespit edilebiliyor ve bunlar küçük operasyonlarla düzeltilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir