Başkası Benim IP Adresimi Nasıl Öğrenebilir?

Evet özellikle de şu zamanlarda kullanıcılarda özellikle sanal alem üzerinde güvenlik tedbirleri, çeşitli hack takımlarına meraklar, hack olaylarına duyulan özel ilgiler sıkça görülür oldu. Bununla beraber de yine kendi güvenliklerini de düşünmeye başlayan kullanıcılar arama motorlarına bu gibi sorular yazıyorlar.

İlk olarak IP adresi nedir? Bunun cevabını verelim. IP adresi sizin internete çıkabilmenizi sağlayan, modeminizin yani sizi yönlendiren cihazın taşıdığı bir kimliktir. Sizin dilinizde sizin kimliğiniz, bir plakanızdır. Bu plakayı öyle her önüne gelen rahat bir şekilde öğrenemez. Ancak öğrenebilen kişiler, öğrenilebilmesini sağlayan bazı araçlar da bulunuyor tabi piyasa üzerinde.

Hangi Araçlar İle IP Öğrenilebiliyor?

Bu araçlara gelirsek örneğin sizin IP adresinizi Skype üzerinden öğrenebiliyorlardı sadece birkaç gün öncesine kadar ve bunu birkaç yıl boyunca yapabiliyorlardı. Yani bu açık birkaç yıl önce piyasa çıktı ancak geçtiğimiz günlerde kapatıldığına dair duyumlar aldık. Bir web sitesine giriş yapıyorlar ve sizin Skype adresinize ait kullanıcı adınızı bu siteye giriyorlar ve IP adresini öğren butonuna bastıklarında da oldukça kısa bir süre içerisinde sizin IP adresinizi görebiliyorlar. Öğrenebiliyorlardı.

Daha öncelerinde de Windows Live Messenger üzerinden IP adresleri öğrenilebiliyordu. Yine çeşitli yazılımlar ile ağ dinleme işlemi gerçekleştiriliyor ve sizin ağınız otomatik olarak kötü niyetli kişiler tarafınca dinleniyordu. Daha doğrusu kendi ağlarını dinliyorlardı sizde bir mesaj gönderdiğinizde o ağ ile trafik halinde olduğunuz için, o ağa bir paket yollamış olduğunuz için o paketi gönderen de sizin IP adresiniz yani yönlendiriciniz olduğu için görebiliyorlardı. Ancak artık günümüzde bu işlem biraz daha zor oldu.

IP Adresi Öğrendiklerinde Neler Yapabilirler?

Yine sizin IP adresinizi öğrendiklerinde neler yapabilirler? Bunun cevabını verelim. En fazla tarayıcıda adres bölümüne girerler ve modem panelinize erişmeye çalışırlar. Modeminizin kullanıcı adı ve şifresi de default olarak fabrika çıkışı ile aynı ise. Yani aldığınız günden beri değiştirmemişseniz modeminize giriş yaparak bağlantınızı kesebilirler veya çeşitli ayarlar ile oynayabilirler, kablosuz ağınızı yönetebilirler.

Bu yüzden modem giriş parolanızı değiştirmeniz gerekiyor. Eğer ki ellerinde Botnet var ise sizin IP adresinize saldırı yapabilirler ki Botnet’e herkes sahip olamaz. Ağınıza saldırı yapılırsa da en fazla internetiniz yavaşlar o kadar. Modeminizi kapatıp açtığınızda yeni IP adresi alırsınız ve saldırı da yapamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir