Bal Maskesi Nasıl Yapılır?

Bal Maskesi Nasıl Yapılır?

Bal günümüze çok eski zamanlardan beri ulaşmayı başarmış olan mükemmel bir besin kaynağıdır. Özellikle antik çağlarda bayanlar yüzlerine bal maskeleri uygulayarak güzel kalmayı başarmışlardır. Balı gıda olarak tüketmenin de cildimize maske olarak uygulamanın da sayısız faydaları bulunmaktadır.

Bal içermiş olduğu bileşenler sayesinde cildinize normal değil aksine hassas bir bakım uygulamaktadır. Bal cildinizi nemlendirmekle beraber yumuşatmakta ve antioksidan etkisi ile ciltte bulunan çatlaklara ve kırışıklıklara oldukça iyi gelmektedir.

Yine cildinizi de güneşin zararlı ışınlarından tam anlamıyla koruyarak ciltte oluşabilecek lekeleri, sivilceleri ve akneleri önlemektedir. Eğer sivilce problemi, akne problemi ile karşı karşıya iseniz yine bal maskesi ile onlardan çok kısa süre içerisinde kurtulmanız mümkün.

Bal Maskesinin Yapılışı

Biraz tarçın, limon suyu ve balı karıştırarak bir karışım elde edin. Sonra bu karışımı güzel bir şekilde ısıtmalısınız. Çok sıcak olmayacak şekilde ısıttıktan sonra cildinizi güzel bir şekilde yıkayın. Cildinizde kir, toz olmaması çok önemli yoksa bal hücrelere derin bir şekilde nüfus edemez. Hele ki makyajlı ise cildiniz makyajı çok güzel bir şekilde cildinizden çıkarmanız gerekmektedir.

Sonrasında yüzünüze bal maskesini yapabilirsiniz. Yüzünüze yaptığınız bal maskesinden sonra güzel bir şekilde ufak dairesel hareketler ile bal maskesini yüzünüze yedirin. Yüzünüzde yaklaşık olarak 15 dakika beklettikten sonra cildinizi durulayabilirsiniz.

Yine cildinizi yıkadıktan sonra çeşitli nemlendiriciler kullanmanıza gerek yok. Normalde bazı maskeleri uyguladıktan sonra nemlendirici ürünler kullanarak cildimizi nemlendirmemiz oldukça iyi olacaktır fakat bal zaten cildimizi nemlendirdiği için bu durumda cilt nemlendirici kozmetik ürünler kullanmaya gerek yok. 

Bal Maskesi Ne Kadar Uygulanmalı?

Bal maskesini uygulama süresine gelecek olursak 1 ay içerisinde 5 sefer uygulamanız oldukça iyi olacaktır. Eğer fazla uygularsanız bu cildinizde ters etkiye sebep olabilmektedir. Bal maskesini uyguladıktan sonra da bekletme süresine de oldukça dikkat etmelisiniz.

Eğer yarım saatten fazlası bekletirseniz yine bu da cildinizde çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden cildinizde sadece 15 dakika ile 25 dakika arası kadar bekletmeli ve faydalarını bu şekilde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir