Avrupa Ülkesi Makedonya’da Gezilecek Yerler 2022

Makedonya, Türkiye’ye yakınlığı, uçuşun fazla olması ve ucuzluğu açısından tercih edilir. Peki, nereleri gezmek görmek gerekir? Resmi adı, Makedonya Cumhuriyeti’dir. Birleşmiş milletlere göre Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti’dir. Başkenti Üsküp’ tür. Para birimi, Makedon Dinarı’dır ve nüfusu 2 Milyon 100 Bin olarak bilinir.

Dili Makedonca olmasıyla beraber bölgesel olarak Türkçe, Arnavutça, Sırpça, Hırvatça da konuşulabilir. Etnik dağılımından bahsetmek gerekirse son bilgilere göre %64.2 Makedon, %25.2 Arnavut, %3.9 Türk, %2.7 Roman ve %2.7lik kısım ise diğer kültürlere ait insanların olduğu bilinmektedir.

Makedonya’da Gezilecek Yerler Dendiğinde Akla Neler Gelir?

Başkent Üsküp olduğu için seyahate oradan başlamak tercih edilir fakat Bizans ve Osmanlıdan kalan eserleri tam koruyamadığı için çok ilgi çekmediği söylenmektedir. Fakat Osmanlı Çarşısı, restore edilen camiler, kalesi, taş köprüsü ve şehrin ortasındaki Büyük İskender heykeli ile bir gününüzü ayırıp görmek isteyeceğiniz yerler arasındadır. Ayrıca arkeoloji merakı olan insanlar için merkezde bulunan arkeoloji müzesi önerilir. Makedonya için başka şehirlere bakmak gerekirse bunları da şöyle sınıflandırabiliriz;

Matka Kanyonu, Üsküpe 15 km uzaklıkta olup toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidilebilen başka bir seyahat adresidir. Fotoğraf çekme hobisi olan kişiler için oldukça tercih edilmesiyle birlikte gölde tekne turu önerilmektedir.

İkinci bir durak olan Ohrid, Makedonyanın incisi olarak bilinir. Tarihi yapılarıyla ünlü olmasıyla birlikte kendine ait plajları, çok uygun fiyatlı otelleriyle çokça tercih edilen konaklama imkanları sunar. Ohrid gezisinde kültürel açıdan bilgilenmek istiyorsanız Ohrid Kalesi, tarihi kiliseler, Roma amfi tiyatrosu, eski Osmanlı evleri ve özellikle eski tarihlerde kağıt üretiminin nasıl yapıldığını gösteren Kağıt atölyesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Şehre 1 saat uzaklıkta olan Su Müzesi(Museum on Waters), ayrıca Ohrid gölünün diğer tarafında bulunan Struga şehrine 45 dakikalık gibi bir süre ile ulaşarak Atatürk’ün eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisini de ziyaret edebilirsiniz. Struga düz bir şehir olduğu için ortasından geçen Drim Nehri sakin bir tatil tercih edenler için güzel bir seçenek olarak bilinmektedir. Ohrid ve Struga için 5 gününüzü ayırmak yeterli olacaktır.

Kureşevo (Kırşova), kış tatili için tercih edilir. Denize 1350 m yüksekte olduğu için kayak turizmi için elverişlidir. Çok gezilecek bir yeri olmamasıyla birlikte eski Osmanlı evleri Fransız mimar Le Corbusier tarafından çok beğenilmiştir.

Diğer Gezilmesi Gereken Küçük ve Huzurlu Beldeler

Üsküp, Matka Kanyonu, Ohrid, Struga ve Kruşevo gibi noktalar Makedonya seyahati dendiğinde akla gelen ilk yerler olmakla birlikte şu yerlerde birçok gezgin tarafından önerilir;

Tarihi dokusunu korumuş olmasıyla bilinen Bitola(Manastır), yine bu şehre yakınlığı ile bilinen eski Osmanlı çarşısı, kilise ve kalesi ile meşhur Prilep, Manastırda yaşamın ilk başladığı şehir olarak bilinen bazalika, kiliseleri ile meşhur olan ayrıca geçimini tekstilden sağladığı için kaliteli kıyafet tercih edenler için bir alışveriş durağı olarak tercih edilebilir. Bütün bunlarla birlikte ulaşımı zor olmasına rağmen Kumanova, Tetova, Redovis sıcak ve güler yüzlü halkıyla sizi memnuniyetle ağırlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir