ATM’ye Paramız Sıkıştığında Ne Yapmalıyız?

ATMye para yatırırken paranın sıkışması veya ATM’nin parayı yutma korkusu hemen hemen hepimizde vardır. Üzülerek söylüyorum ki hiç başımıza gelmemesi hiç bir zaman gelmeyecek anlamına da gelmiyor. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız neler yapmanız gerekiyor sizi nasıl bir süreç bekliyor gibi sorularınıza yanıt arayacağız.

ATM’ye Neden Para Sıkışır

ATM’ye para sıkışmasına neden olacak bir kaç neden var bu nedenlere dikkat ederseniz paranızın sıkışma olasılığı bir o kadar düşecektir. ATM’ye para sıkışmasına neden olacak en büyük etken;

ATM’ye parayı koyduktan sonra ATM işlem yaptığı sırada iptal gibi seçeneklere tıklarsanız bu ATM’nin sistemini karıştıracaktır ve bu durum ATM’nin parayı sıkıştırmasına neden olur.

Koyduğunuz paraların düzgün ve yırtık olmamasına önem gösterin bu da sıkıştırmasının en büyük etkenlerinden biridir.

Böyle bir durumla karşılaştıktan sonra yapılması gereken ilk şey müşteri hizmetlerini aramak olması gerekir. Eğer ki telefonunuz yoksa yada o an kapalıysa en yakın şubeye gidip buradaki telefonu da kullana bilirsiniz.Telefonla arama işlemini gerçekleştirdikten sonra yapmanız gerekenler;

Güvenlik amaçlı ilgili kişiye gerekli bilgileri sağlayacaksınız

Bilgi verdiğiniz yetkili size özel arıza kayıdı oluşturacaktır. ATM’de ne kadar paranız sıkıştığını bu olayın ne zaman gerçekleştiği vb bilgileri aktarmanız gerekir.

Param Ne Zaman İade Edilir ?

Bu durum ATM’ye paranız sıkıştıktan sonra bankanın size yaptığı geri dönüş hızına bağlı olur tabi paranızın ilk günden yatırılma ihtimalide bulunmaktadır. Bankanızın size temin ettiği takip numarası ile işleminizi sorgulayabilirsiniz.

Bunları gerçekleştirdikten sonra banka hemen şubeye onay verirse en yakın şubeden paranızı kısa sürede temin edebilirsiniz. Bu durumda güvenlice paranızı almış ve hiç bir sıkıntı çekmemiş olursunuz.

Eğer banka yetkilisi size yönelttiği soruları panik halinde yanlış cevap verirseniz bu iş polis işlemlerine kadar gidebilir. Bu yüzden lütfen böyle bir durumla karşılaştığınızda soğuk kanlılığınızı koruyarak hareket edin unutmayın ki sıkışan para sonuçta sizin ve paranız ATM’nin içinde, bu demek oluyor ki paranız gayet güvenli bir yerde.

Eğer ATM’nin açılımını merak ettiyseniz yada hiç aklınıza bile gelmediyse ufak bir bilgilendirme yapmış olalım A(Automatic)T(Teller)M(Machine)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir