Antik Mısır Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek!

Antik Mısır Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek hakkında detaylı bilgilendirme;

8- Kadın – Erkek Eşitliği

Kadın ve erkek eşit tutulmaktaydı. Ancak iş kısmında kısıtlamalar sunulmaktaydı çünkü kadınların orduda görev yapamayacağı düşünüldüğünden buna izin verilmemekteydi. Bunun dışında ise istedikleri meslekleri seçme haklarına sahiplerdi. Hatta bunun yanında istedikleri kişi ile evlenme, boşanma ve mülk sahibi olmak ve bunları yönetmekte bulunabilmekteydiler. Eşitlik birde tanrıçaların da oldukça fazla olması bu şekilde de göze çarpmaktadır.

7- Piramitler

Bu zamanda bir şaheser olarak görülen bu yapılar 150 metreye kadar olan boyutları vardır. O zamandaki teknoloji de düşünülünce nasıl yapıldığı akıllarda soru işareti yaratırken köleler tarafından yaptırıldığı söylemleri olsa da piramitlerin paralı işçiler tarafından ücret olarak da bira ile sağlanmaktaydı. Köleler ise daha çok ev işlerinde kullanılmaktaydı.

6- Saç

Yapıların içlerinde ve bulunan hiyerogriflerde genelde saçları omuzlara kadar uzanan siyah saçları ve uçlarındaki altın işlemeler olduğu görülmektedir. Ancak o zamandaki zengin insanlar saçlarını bu şekilde uzatmaya çalışmaz saçlarını kazıyarak söylenen şekilde peruklar kullanmaktaydılar. Bu durumu hem erkek hem de kadınlar yapmaktaydı. Diğer halk içindeki kişilerde ya domuz kuyruğu takar ya da saçlarını uzatmaktaydı. Erkek ve kadınlar fazlaca makyaj yapmaktaydılar.

5- Kediler

Kutsal olduğu düşünülen bu hayvanların yeri Antik Mısır’da çok büyüktür. Bu şekilde kutsal sayılmalarının nedeni de beslenmede büyük yeri olan buğdayları farelerden korumasından kaynaklıdır. Kediler genelde her evde bulunmaktaydı ve öldüklerinde bir insan ölmüş gibi ayin yaparlar gömerler ve üzüntülerini belli etmek için kaçlarını kazımaktaydılar. Genelde gömülmek dışında mumyalandıkları da bilinmekteydi.

4- Çocuklar

Mısır’ın çok sıcak olmasından dolayı 12 yaşına gelene kadar çocuklar kıyafet giymemekteydi. Erkekler de sürekli saçlarını kazımaktaydı. Hiyerogriflerden de görülmesi ile ortaya çıkan sonuçlarda sünnetin Antik Mısır’a kadar uzandığı bilinmektedir. 100 lerce insanın önünde rahipler tarafından özel ağrı kesiciler verilmesi ile taş makaslar kullanılarak sünnet işlemi gerçekleşmekteydi.

3- Doğum Kontrol ve Gebelik Testi

Timsah dışkısı, çamur ve bal karışımı kadınlar tarafından cinsel organına yerleştirilirdi ve bu karışımın spermi öldürmesi sayesinde gebelikten korunan kadınlar bilinen en eski doğum kontrol yöntemi kullanılmaktaydı. Gebe olduklarını öğrenme yöntemleri de oldukça farklıydı. Çünkü bir kaç gün bir miktar buğdaya ve arpaya idrarlarını yapmaları gerekmekteydi ve sonuç olarak bir kaç gün sonra buğday filizlenir ise kız, arpa filizlenir ise erkek olduğu anlaşılmaktaydı. Hatta 1963 yılında denenen bu yöntem % 70 oranında da doğru sonuç verdiği ortaya konulmuştur. Doğru sonuç vermesindeki sebepte kadınların o zamanlardaki hormonlarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

2- Suç ve Ceza

Bir çok yönde gelişmiş düşüncelere sahip olmaları yanında cezaları oldukça sert ve katıydı. Hatta örnek olarak tecavüzden sorgulanan bir erkeğin cinsel organı kesilerek hadım edilmesi sağlanırdı. Tam tersi olarak da kadın kocasını aldatır ya da bir erkeği baştan çıkarırsa o kadının burnu kesilirdi.

1- Mumyalama

Mısır ile beraber anılan bu yöntem o zamanlarda çengel şeklinde bir alet ile burundan parça parça beyninin alınması ile başlamaktadır. Beyin gibi bağırsaklarda çıkarılarak kamobya adındaki kavanozlar içine yerleştirilmekteydi. Kalp hariç diğer tüm organlar bu şekilde kavanozlar içine konulmaktaydı ve hepsinin ayrı bir kavanozu vardır. Kalbe dokunmama sebepleri ise düşünce olarak kalbi ruhun evi olduğu düşünmeleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir