Anti Virüsler Tarafınca Tanınmayan Şifreli Virüsler

Günümüz çerçevesinde artık anti virüs şirketlerinin gelişmesi ile birlikte virüsler de kendilerini geliştiriyorlar. Daha öncelerinde anti ivrüs programları çeşitli virüsleri tek taramada bulabiliyorlardı. Ancak artık birbirinden farklı kriptolanmış virüsler piyasaya çıkmaktadır ve bu virüslerin algoritmaları çözülene kadar milyonlarca bilgisayar zarar görebilmektedir.

İlk olarak sizlere anti virüs yazılımlarının çalışma prensiplerini anlatalım. Bir virüs çıktığı zaman anti virüs programları onu ilk taradığında tespit edemezler ve o dosyayı inceleme merkezine gönderirler inceleme merkezine gönderilen bu veriler özel bir şekilde incelenir ve virüs olup olmadıklarına karar verilir ve sonrasında anti virüs yazılımı güncelleme alarak yeni virüsü tanımaya başlarlar.

Şifreli Virüslerin Tespit Edilmeleri

Şifrelenmiş virüslerde ise durum böyle değildir. Yine ilk tarandıkları zaman inceleme merkezine gönderilirler ve burada özel yazılımlar ile incelenirler özel yazılımlar ile incelendikten sonra kriptolanmış olan virüsün işlevi anlaşılamaz çünkü bütün kodları şifrelenmiştir. Bununla beraber bu virüsün algoritmasının kırılması ve virüs olup olmadığına karar verilmesi haftalar hatta aylar sürebilmektedir.

Haftalar süren bu tarama işleminden ve inceleme aşamalarından sonra da artık virüs olduğuna karar verildiğinde anti virüs yazılımları güncelleme alırlar ve artık zararlı olan virüsün silinme işlemleri gerçekleştirilir. Hatta çok tehlikeli bir virüs bulunduğu zaman güncelleme işlemlerinden sonra anti virüs yazılımları yeni bir tarama başlatırlar ve bütün sistemi tararlar.

Virüsler Nasıl Şifrelenir?

Şimdi gelelim bu virüslerin nasıl şifrelendiklerine. Genellikle bu daha oluşturuluyorken hangi yazılım ile kodlanıyorsalar o yazılım içerisinde şifrelenirler ve şifrelenme işlemleri de bir hayli uzun sürer. Şifreleme metodları ise XOR, RSA, RC4 gibi algoritmalar ile yapılmaktadır.

Ancak çoğu zamanda eğer virüsü yapan kişi bu konuda profesyonelse kendi şifreleme algoritmasını oluşturmaktadır ve bu algoritma ile şifrelemektedir.

Bir kez şifreleme işlemini yaptıktan sonra o virüsten yüzlerce şifrelenmiş bir şekilde yapabilmektedir. Bu sayede bir virüs tanınsa bile diğer virüsün tanınması çok uzun saatler almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir