Android Virüsleri Nasıl Çalışırlar Amaçları Nelerdir?

Android virüsleri günümüz çerçevesinde en sık karşılaştığımız virüs çeşitlerinden biridir. Haliyle android işletim sistemli telefonlar yaygınlaştıkça bu işletim sistemine yönelik virüsler de son derece yaygınlaşıyor ve son derece profesyonelleşiyorlar. Bu nedenle telefonlarımızın güvenliğini sürekli olarak sağlamalı ve bunlara yönelik önlemlerimizi itina ile almalıyız.

Android işletim sistemine yönelik virüsler son derece tehlikeli olabiliyorlar. Bunun sebebi telefonlarımız birer kameraya, mikrofona sahipler ve bu kamera ile mikrofon üzerinden ortam izlemesi ve ortam dinlemesi de yapılabilmektedir. Ayrıca çekmiş olduğumuz fotoğraflarda özel olarak incelenebiliyor veya sakladığımız veriler de incelenebilmektedir ki bu da gizliliğimiz açısından son derece tehlike arz etmektedir.

Android Virüsleri Nasıl Çalışır?

Android virüslerin çalışma mantıklarına gelecek olursak bu virüs çeşitleri telefonunuza kurulmadan önce sizlerden belli başlı izinler isterler. Örneğin bir android oyunu şeklinde olan virüs var diyelim. Sizde bu oyunu indirip telefonunuza kurmak istiyorsunuz. BU oyunu telefonunuza yüklemeye kalktığınızda karşınızsa izinler çıkar ve bu izinlerin arasında “SD kard kontrol etme”, “kamera ve mikrofon erişimi” gibi çok absürt izinler bulunmaktadır.

Bir oyun neden kameranıza erişim izni istesin ki? Veya mikrofonunuzsa erişim izni istesin? İşte bu gibi durumlarda son derece dikkatli olmak, bilinçli olmak gerekir. Genellikle android virüsleri kendilerini bu şekilde belli etmektedirler. Bu nedenle telefonlarınıza kuracağınız her uygulamaya dikkat etmelisiniz ve her uygulamanın istediği izinleri onaylamamalısınız.

Artık yeni gelen android işletim sisteminde uygulamaların istediği bazı izinlere yetki vermeyerek bazı izinlere de yetki vererek işlemlerimizi yapabiliyoruz. Önceden ya bütün izinleri onaylamak gerekiyordu ya da uygulamayı kullanamıyordunuz. İşte artık bu sorun aşıldığı için bazı oyunların içlerinde veya uygulamaların içlerinde virüs dahi olsa bu virüse izin vermeme hakkına sahipsiniz.

Android virüsler Neler Yapabilirler?

Android virüslerin yapabileceği şeylere değinecek olursak çoğu zaman son derece tehlikeli işlevlerde bulunabilmekteler. Örneğin telefonunuzun kamerasına erişim sağlayarak o anki fotoğrafınızı çekebilirler. Ortam dinlemesi yapabilirler. Telefonunuzun içinde bulunan dosyaları inceleyebilirler ve indirme işlemini gerçekleştirebilirler veya telefonunuza çeşitli dosyalar yükleyebilmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir