Ads Not By This Site Virüsü ve Çözümü

Özellikle de son zamanlarda son derece sık bir şekilde yayılan “Ads Not By This Site” isimli virüs birçok kullanıcının canını sıkkmaya başlamıştır. Bu virüsün en kötü özelliği ise sunduğu reklamların çok can sıkıcı olmasıdır. +18 resimler, illegal içerikler, telefonlar ve internetten kolay para kazanma gibi daha birçok kötücül reklamları sizlere sunuyor.

Haliyle eğer bilgisayar kullanıcıları çocuk yaşlarında ise bu virüsün doğuracağı sonuçları kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Bu virüsün amacı insanları çeşitli internet sitelerine yönlendirerek illegal bir şekilde kötü niyetli kişilerin para kazanmasını sağlamaktır. Bu yüzden son derece önem arz eden bir virüstür.

Ads Not By This Site Virüsü Nasıl Çalışır?

Bu virüsün nasıl çalıştığına gelirsek genellikle kendisini eklentiler şeklinde tarayıcılara bulaştırmaktadır ve bu yüzden de çok rahat bir şekilde yayılabilmektedir. Virüs eklenti olarak aktif olduğu takdirde sizler Faceboo, YouTube gibi sitelere girdiğinizde karşınıza çıkan profesyonel reklamları değiştirerek kendi istediği reklamları sizlere sunuyor.

Söz konusu Google, Facebook Twitter, Youtube gibi siteler olunca da iş ciddiye biniyor çünkü bu siteler çok sık kullanılmakta olan önemli siteler arasındadır ve milyonlarca kullanıcıyı etkileyebilmektedir. Eklenti ise genelde internetten indirmiş olduğunuz film ve müzik dosyaları ile bulaşmaktadır ve bu yüzden korunulması da oldukça güç hale gelebilmektedir.

Ads Not By This Site Virüsü Nasıl Silinir?

Şimdi bu virüsün nasl temizlenebileceğine gelelim. Eğer Chrome tarayıcısını kullanıyorsanız tarayıcı ayarlarını sıfırlamalısınızBunun içinde sağ üst köşede bulunan menüden Araçlar > Uzantılar yolunu izleyerek uzantılar sekmesine girmelisiniz. Bu sekmede bütün eklentiler karşınıza çıkacaktır. Burada sizinde kulalndığınız bazı eklentiler yer alabilir.

Tanımadığınız, ne olduğunu bilmediğiniz eklentileri buradan kaldırmalısınız. Kaldırma işlemi için etkin olanları devre dışı bırakmanız da yeterlidir. Bu işlemden sonra da tarayıcıyı kapatıp açmanız yeterlidir. Eğer Mozilla Firefox tarayıcısını kullanıyorsanız Araçlar > eklentiler yolunu izlemelisiniz. Bu yolu izledikten sonra da temizleme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yine tarayıcıda ekli olan eklentileri oradan kaldırın ve tarayıcınızı yeniden başlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir