Adet Sancılarına İyi Gelen 3 Mucize Bitki Çayları!

Adet Sancılarına İyi Gelen 3 Mucize Bitki Çayları!

Kadınların her ay tekrarlanan adet döngüsü, genel olarak ağrıları nedeniyle çekilmez bir hal almaktadır. Günler öncesinden başlayan duygu değişimleri, öfke nöbetleriyle beraber adet sancısı kısa dönemlerde zorlayıcı bir duruma gelebilmektedir.

Bu sancıları asgari düzeye indirmek için dikkat edilmesi en önemli nokta ayakları ve beli üşütmemektir. Özellikle adet dönemine yakın zamanlarda soğuk alındığında ağrılar şiddetlenebilir. Bunun yanında günü kurtarmak adına ağrı kesicilere ya da kas gevşeticilere de başvurulabiliyor.

Ancak bilinenin aksine bu ilaçlar da adet döngüsünü etkileyebilmektedir. Bu nedenle döngümüze ağrısız devam edebilmek için evde bitkilerden faydalanabiliriz. Belki ağrımızı tamamen geçirmeyecektir. Ancak daha katlanabilir düzeylere indirmesi mümkün olabilir.

Adet sancıları için bitki çayları

Zencefil Çayı. 4 bardaklık bir çay hazırlamak için 4 santimlik bir zencefilin kabuğu temizlenir ve zencefil dilimlenir. Kaynamış suya dilimler ilave edilir ve kısık ateşte 15 ila 20 dakika kadar kaynatmaya devam edilir. Ardından dileğe göre bal ya da limonla tatlandırılarak içilebilir.

Papatya Çayı: Birçok derde deva olan papatya bitkisi, sakinleşmek ve adet sancılarını gidermek için de birebir. 2 – 3 yemek kaşığı kuru papatya üzerine yarım litre kaynatılmış su eklenerek birkaç dakika demlemeye bırakılır. Ardından papatya süzülerek çayınızı içebilirsiniz.

Not: Papatya bitkisi uyku getirir. Bunu bilerek tüketmenizi öneririz. Ayrıca alerjiniz olup olmadığını öğrenmeniz de son derece önemlidir. Papatya bitkisi alerjisi, hormonlarınızda değişime neden olabilir. Sinir sistemi üzerinde etkisi olacağı için uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez.

Nane Çayı: Öncelikle reflü ya da ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin içmesinin fazla önerilmediğini belirtmek gerekir. Taze nane yapraklarını elinizle 4 – 5 parçaya bölün, tepsiye yayın ve tamamen kuruyana kadar bekleyin. Ardından 3 – 4 bardak kaynamış suya 2 – 3 çay kaşığı kadar kuruttuğunuz naneden atın ve demlemeye bırakın. 10 ila 15 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra nanelerini süzerek çayınızı keyifle içebilirsiniz. Nane çayı, aynı zamanda sıcak mevsimlerde vücut ısınızı kontrol edebilmeniz adına da son derece rahatlatıcı bir çaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir