Adet Düzensizliği Hakkında Bilgiler – Adet Sancılarının Nedenleri

Pek çok kişide ve yaş aralığında görülebilen adet düzensizliği genel olarak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Özellikle ergenlik dönemine giriş yapan ve ilk defa adet dönemini yaşayan genç kızlarda daha sık görülebilmektedir. Genellikle kist oluşumu nedeniyle adet düzensizliği görülmeye başlayabilir. Yapılması gereken ise bir jinekolog yardımıyla ilaçlı ya da ilaçsız bir tedavi süreci ile adet tekrar düzene oturtulur.

Süre kişiden kişiye ve adet düzensizliğini gerçekleştiren durumuna göre farklılıklar yaratabilir. Bazı kişilerde sık sık adet görme sorunu yaşanırken bazı kişilerdeyse hiç adet olmama sorunu görülebilir.

İki problemi yaşayan kişiler için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu zaman zarfında çok nadirde olsa az adet gören kişilerde sivilce problemi baş gösterebilir. Tedavi ve düzenli adet görmeyle beraber sivilce probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Sivilce lekesi kalmaması için asla ve asla sivilceleriniz ile oynamamanız ve sivilcelerinizi sıkmamanız gerekmektedir. Sivilce izi en zor geçen izler arasında yer aldığını unutmayınız.

Adet Düzensizliği Problemi Ne Kadar Sürer?

Her insanın biyolojik düzeni farklı olduğu için tam olarak net bir süre verilemez. Verilen süreler her kişi için farklılık gösterir. Mesela; Yakın çevrenizde sizinle aynı sorunları yaşayan ve hemen hemen aynı aralıklarda adet düzensizliğisorunuyla karşılaşmış birinin tedavisi sizinki ile birebir aynı olamaz. Ne kadar süreceğini ya da neler yapılabileceğini ön görebilmek için bir jinekolog muayenesi olmanız gerekebilir.

İlerleyen Yaşlarda Adet Düzensizliği Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak 50-55 yaşları arasında daha sık görülmeye başlayan adet düzensizliği, kadınlarda kaçınılmaz olan menopoz başlangıcının bir belirtisi olarak sayılabilir. Daha farklı bir durum olma ihtimaline karşı (kist, miyom vb.) bir uzman jinekolog randevusu alınarak gösterilmesi gerekmektedir.

Menopozdan kaynaklı olan ve özellikle 50-55 yaş aralığında bulunan kişilerde görülen bu adet düzensizliği, size beklemediğiniz zamanlardavücudunuzda hissedeceğiniz ani değişikliklere ve duygusal dalgalanmalara açabilir. Örneğin; Bir anda gelen ateş basma hissi, aniden gelen üşüme, aşırı sinirli olma durumu, sürekli yorgun olma hali bu dönemin en büyük belirtileri arasında yer alır.

Peki Adet Düzensizliği Doğurganlığı Etkiler mi?

Düzensiz Adet görenlerde genellikle yumurtlama fonksiyonunun tam çalışmadığı belirlenmiştir. Yine kişiden kişiye farklılık gösteren adet düzensizliği durumuna göre doğurganlık olasılığını değiştirebilir. Detaylı test yaptırmak, uzman incelemeleri ve uygulanacak olan tedavi sürecinden sonra doğurganlık oranları normale dönebilir.   

Genel olarak adet düzensizliği maalesef doğurganlığı eksi yönde etkilemektedir. Sizin de eğer böyle bir probleminiz var ise en kısa zamanda bir uzman jinekoloğa görünmenizde yarar var.

Adet dönemi boyunca kanamanın fazla olduğu günlerde daha çok kendini hissettiren, karın bölgesi, kasıklarda ve rahim çevresinde kramp şeklinde ortaya çıkan şiddetli ağrılara adet sancısı denilmektedir. Adet sancısının tıp dilinde bulunan adı ‘dismenore’ olarak geçer.

Adet sancısı sırasında hissedilen kasılmalara; mile bulantı, baş ağrısı ve migren, kalp çarpıntısı, bel ve sırt ağrıları, göğüs ağrıları, yorgunluk ve halsizlik gibi problemler görülmektedir. Migreni olan kişiler bu dönemde yoğun baş ağrısı hissedebilirler. Sosyal çevrenizi etkileyebilecek tarzda bir sinirlilik hali, uykusuzluk ve konsantrasyon eksikliği meydana gelerek gündelik yaşamınızı zorlaştırır. Adet genel olarak 3 – 5 gün sürer.

Adet Sancısı Neden Gerçekleşir?

Adet dönemi boyunca, kasıklarda ciddi kas kasılmaları meydana gelir. Rahim kasları kasıldığı için yoğun bir ağrı gerçekleşmektedir. Adet döneminin ilk günü pis kan dışarı atılamadığından dolayı bu durum ağrı ve sancı olarak baş göstermektedir. Bu kas kasılmaları adet gören her kadında olabilmektedir ve doğal bir durumdur. Adet periyodunu oldukça ağrılı geçiren bazı kadınlar en son çare olarak hastaneye giderek kas gevşetici iğne yaptırmayı çözüm olarak görebilirler. Adet her kişide farklı acı boyutlarında görülebilir. Bir kişi çok ağrılı geçiriyorken diğer bir kişi hiç ağrı çekmeden adet dönemini atlatabildiği görülmüştür.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Sıcak Kompres Uygulamaları; Alt karın bölgesine koyulan sıcak torba uygulaması ağrıyı azaltabilir. Ilık bir duş almak, ayakları sıcak su içinde bekletmek ve masaj yapmak da etkili ağrı kesici yöntemleri arasında yer alır. Bu yöntemleri ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.

Gevşeme ve Rahatlama Egzersizleri; Sıcak bir yatakta uzanıp nefes egzersizleri yaparak vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Bu yöntemle tüm kaslarınız gevşer ve metabolizmanız yavaşlar. Yapmanız gereken tek şey oldukça yavaş ve derin nefesler almaktır. Daha sonra karanlık ve sessiz bir odada uyuyarak egzersizi sonlandırabilirsiniz.

Adet Döneminde Beslenme Önerileri; Bu dönemde en etkili çaylar, bitkisel ve ağrı kesici, yatıştırıcı ve dinlendirici özelliği olan bitki çaylarıdır. Bitkisel çayların kas kasılmaları üzerinde rahatlatan bir etkisi bilinmektedir. Bitki çaylarını günde 1-2 kereden fazla içilmesi önerilmemektedir. Ayrıca adet döneminde azaltılması gereken gıdalar ise, kahve, çikolata, kola, çay gibi kafein içeren gıdaları azaltmak yararlı olur.

Düzenli Spor; Düzenli spor yapan kişilerin adet dönemini daha az ağrılı geçirdiği kanıtlanmıştır. Bu dönemde hafif yürüyüşler yaparak kas kasılmalarını azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir