35 Yaşından Sonra Gebe Kalabilir miyim ?

Gebelik ile ilgili kadınların en çok korktukları şeylerin başında 35 yaşından sonra olan gebelikler gelir. Normalde 20-30 yaş arası doğurganlığın daha kolay olduğu yaş aralığı olarak bilinir. Yumurtalar ve diğer fiziksel özellikler bakımından fazla yıpranmışlık olmadığı için genç yaşlarda hamilelik daha kolaydır. 35’li yaşlardan sonra kısırlık daha çok arttığı için gebe kalma zorlaşır, gebe kalınsa da dikkatli bir süreç yaşamak gerekir.

Gebelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

35 yaş ve üstü gebelik düşünenlerin gebelik öncesinde doğum uzmanı ile mutlaka görüşmesi gerekir. Beslenme tarzınız ve folik asit takviyesi konusunda en iyi tavsiyeleri uzmanınız verecektir. Yapılacak şeker ve protein için idrar testi, kan şekeri ve kan basıncı testleri önem arz etmektedir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik başlangıcından itibaren bebeğinizin sağlığı için mutlaka 3’lü test ve amniyosentez testini yaptırın. Beslenme konusuna çok dikkat etmeniz gerekir. Kepek içeren tahıllar, az yağlı süt, yağsız et, fasulye, meyve ve sebzelerin yanı sıra en az 4 öğün kalsiyum tüketmeniz gerekir.

Kalsiyum tüketimi her yaştaki gebelik için gerekir ancak 35 yaş üstü için daha da önemlidir. Bebeğiniz vücudunuzdaki kalsiyumu azaltırken izin de kalsiyum takviyesi ile kendi dişlerinizi ve kemiklerinizi korumanız gerekir.

Sporu İhmal Etmeyin

Hamilelikte düzenli spor çok önemlidir. Hamileler için en uygun spor normal tempoda yürüyüştür. Sigara ve Alkol Kullanmayın Gebelikte alkol tüketimi çocuğunuzun zihinsel ve fiziksel olarak kusurlu olmasına yol açabilir, sigara da bebeğinizin düşük kilolu doğmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir